| Barnoen a întrebat:

Omul bea și fumează, ia steroizi.In schimb, un cal nu face asta. De ce este omul considerat mai deștept decât un cal?

4 răspunsuri:
| Sekim a răspuns:

Ce ai spus tu aici, se refera doar la o parte din oameni. Corect, omul este mult mai destept decat animalele, insa nu a spus nimeni ca toti oamenii sunt asa, este generalalizat. Dovezi cum ca oamenii sunt superiori celorlalte fiinte sunt cam toate lucrurile create de om : vehicule, arme, electronice etc. Oamenii au si o "functie" mult mai dezvoltata decat a celorlalte fiinte. " Functia " de a alege. Toti se nasc aproximativ la fel, dar, deciziile pe care le ia omul respectiv pot insemna totul. Din faptul ca are liber la alegere, poate sa ajunga un om de succes sau poate sa ajunga un om nevoias.

| mi25 a răspuns:

Pentruca este singura fiinta care gandeste. De aceea face si cele mai mari rele.

| TheStrategist a răspuns:

Pentru că avem capacitatea de a gândi. Dacă unii nu prea o fac... asta e partea a doua. Dar ai văzut un cam făcând calcule matematice sau citind cărți de filozofie și să le înțeleagă? Eu nu rolling on the floor

| 19flo79 a răspuns:

Un om poate detine un cal
Un cal nu poate detine un om

happy