| PsyhoChild a întrebat:

Recomandati consumul de proteine cand faci sala si vrei sa slabesti?
Ma gandeam ca daca iti cresc muschii mai repede poti face fata la mai multa oboseala si poate accelera procesul.

Răspuns Câştigător
| FlorinRKO a răspuns:

Nu, proteinele au cu totul alt scop

| RAY a răspuns (pentru FlorinRKO):

Ce scop au proteinele florin?

| FlorinRKO a răspuns (pentru RAY):

Previn catabolismul și stimulează creșterea musculară

| RAY a răspuns (pentru FlorinRKO):

Proteinele sunt hrana celulelor, caramida vieti pe pamant, nu stimuleaza cresterea musculara, stimularea o face ruperea fibrelor musculare

| FlorinRKO a răspuns (pentru RAY):

Nu știi foarte bine gramatică, d-apăi biologie...

| RAY a răspuns (pentru FlorinRKO):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Catabolism

catabolismul se activeaza cand in organism numai este glucoza disponibila, astfel organismul va consuma grasime, proteinele nu sunt consumate ca energie nici nu pot fi doar dupa 24 de ore

| FlorinRKO a răspuns (pentru RAY):

Bine, mă bucur că știi

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Recomand o dieta diversa indiferent de ceea ce faci, consumul des de carne rosie porc,vita
duce la cancer in timp, poti vedea rata pe tarii de cancer vs tarii care sunt vegetariene se vede o diferenta,repet nu des si ocazional,eu consum carne de doua ori pe saptamana, proteine din pudra poate duce la nisip la rinichi in timp, deci vezi de proteine vegetale si peste,pui, curcan e mai sanatos, cand faci cardio ai nevoie de energie de carbo nu de proteine, cand bagi culturism ai nevoie de proteine, mersul la sala nu slabeste nici culturismul, doar deficitul caloric, de exemplu am propus cuiva care mergea la sala sa nu mearga si sa nu mance fast food, dulciuri a slabit 1kg per saptamana cand mergea la sala iti mentinea greutatea, efortul fizic nu poate depasi rata metaboica asta daca nu esti sportiv de perfomanta, dar si sportivi se pot ingrasa, cresterea masei musculare depinde de multi factori

| RobertMoon a răspuns:

Daca ai mușchi mari nu înseamnă că ai și rezistență, după cum nu știi. Rezistența se capătă prin CARDIO care ajută și la slăbit, informează te că pe net găsești mii de site uri și articole, m-am saturat sa va explic la toți mura în gură. Cardio = rezistență. Ai văzut tu vreun culturist maratonist? Daca nu înseamnă că mi-ai dat dreptate, aștept funda laughing

| PsyhoChild explică (pentru RobertMoon):

1. Site-ul TPU este pentru INTREBARI. Pot pune ce vreau eu pe site. Daca te-ai saturat sa raspunzi la intrebari atunci nu o face.
2. Nu-ti dau funda pentru caracterul de ''intelectual'' de care vrei sa dai dovada.

| RobertMoon a răspuns (pentru PsyhoChild):

Pai habar n-ai de nimic, de-aia ai și sărit în sus că m-am luat de tine, credeam că la 16 ani sau cat ai gândești mai bine

| AnastasiaK a răspuns (pentru PsyhoChild):

Nu i-ai dat funda lui si i-ai dat-o unuia mai dezinfornat decat tine care ti-a zis o prostie. Good job!
Nu ca m-ar interesa pe mine de prostioara aia de funda, dar ca idee: din orgoliu, ai ales sa te ghidezi dupa raspunsuri proaste.

| Salontanul a răspuns (pentru AnastasiaK):

Se pare ca detii adevarul absolut! Ciudat! N-am auzit de tine la premiul Nobel! O fi o coincidenta "neintamplatoare"?

| AnastasiaK a răspuns (pentru Salontanul):

laughing Da-mi voie sa ma indoiesc ca ai tu habar despre castigatorii premiilor Nobel si/sau realizarile lor.

| aXy99 a răspuns (pentru Salontanul):

Ce treaba are premiul nobel cu niste cunostinte minime legate de nutritie si antrenament pe care le poti obtine foarte usor?

| Salontanul a răspuns (pentru aXy99):

Bine! Oricum nu-ti pot explica pentru ca este prea greu sa intelegi o figura de stil, o ironie. Refuz sa dau lectii celor ce nu inteleg lucruri elementare.

| Salontanul a răspuns (pentru aXy99):

Oricum nu vorbeam cu tine.

| aXy99 a răspuns (pentru Salontanul):

Raspunsul tau a fost public, ii scriai in privat daca nu voiai critici happy
PS:Vezi ca si ironiile astea trebuie sa aiba sens, logica, mai ales cand i le adresezi cuiva care stie ce zice.

| Salontanul a răspuns (pentru aXy99):

Se pare ca n-ai inteles sistemul: aici unul pune intreabarea si ceilalti raspund. Oricum, este greseala mea ca ti-am raspuns. Zicea cineva ca nu-i bine sa-i bagi pe unii in seama, ca te trezesti cu ei in discutie.

| laurentiutirei a răspuns:

Cand vrei sa slabesti este bine sa consumi proteine 2.1 g pe kg
pentru a pastra masa musculara si sa te antrenezi la fel doar reduci calorile si carbohidrati
este simplu pentru a castiga anduranta trebuie sa faci cardio alergat sau sa lovesti la sacul de box etc

| Robertzzx a răspuns:

Consumul de proteina este mereu bine venit! Pana la urma noi nici nu putem trai fara proteina. Daca vrei sa aflii mai multe despre ce suplimente ar trebui sa folosesti poti citi aici: https://bit.ly/30pwt7x