| ArkanHell a întrebat:

Sa zicem ca peste 15 ani voi fi unul din cei mai bine facuti oameni, mari la doar 1, 72 inaltime (nu stiu daca o sa raman la 1, 72, dar sa zicem ca raman), sa zicem ca ma ingras de la proteine si etc, daca ma apuc sa slabesc drastic (vreo 6-8 kg/luna) sa zicem ca o sa am 90 kg si eu o sa reajung la 75kg, or sa slabeasca si muschii? sau doar lipidele, cu siguranta ca o sa par ca am muschii mai mici dar ma intreb daca muschii insusi slabesc? etc...

12 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Proteina nu ingrasa, mentine si dezvolta masa musculara, in perioada de definire ppierzi din grasime, masa musculara se pierde, daca te infometezi, sau daca nu mai faci efort fizic

| Cosmin86 a răspuns:

Nu te ingrasi de la proteine, te ingrasi de la cabohidrati, grasimi, etc. Cand slabesti se arde si masa musculara, ideea e sa arzi cat mai putina masa musculara si cat mai multa grasime, pentru asta folosesti proteine sau amino si o dieta corespunzatoare ( proteinele din alimentatie sunt mai importante decat alea din suplimente - carne, lapte, branza, oua ).

Dar nu trebuie sa-ti stabilesti o greutate gen 75, trebuie sa slabesti cat nu mai ai grasime, apoi te opresti, nu conteaza cantarul, conteaza OGLINDA happy

| IndiferentXD a răspuns:

O sa atarnea pielea pe tine ca mosii aia de 90 de ani, lasa proteine si trage doar de fiare... sa fie natural oh go on

| Cosmin86 a răspuns (pentru IndiferentXD):

Si proteinele sunt tot naturale sunt obtinute din manacre ( zer, lapte, albus de ou, etc. ), cum sa se lase pielea pe tine? de unde ai scos o asemenea tampenie?

| Cosmin86 a răspuns (pentru IndiferentXD):

Continuare : citeste parerea unui medic sportiv, care a pregatit sute de sportivi :
http://www.doctor.info.ro/ce_sunt_suplimentele_nutritive.html

Sa intelegi ce sunt suplimentele cu proteine sau altele. Vezi ca mai gasesti acolo articole, termina cu copilarii de genul "o sa atarne pielea", pielea atarna daca bagi shaorma + bere la greu, nu proteine, oricine stie macar cateva lucruri de baza legate de nutritie stie asta

| IndiferentXD a răspuns (pentru Cosmin86):

Frate proteinele sunt pentru lesinati care vor in 3 luni sa semene cu Batman... vrei un corp bine facut, tragi la sala mai mult timp... am 2 ani de sala si n-am luat o boaba, nu vreau bratul de 50, proteinele sunt pentru maniaci parerea mea

| Cosmin86 a răspuns (pentru IndiferentXD):

Am fosti colegi care au luat sute de cutii si sunt firavi, de ce? pentru ca proteinele NU te umfla.
Tu ai nevoie de 1.5 - 2 grame de protenie / kilogram - corp zilnic ca sa progresezi in masa musculara. O perioada poti face asta doar din alimentatie ( 4-5 mese pe zi ), dar cand ajungi la un anumit nivel chiar o sa-ti fie greu sa bagi 8 mese consistene ( gen 6 oua sau 2 piepti de pui la o masa ) pe zi si atunci ca sa nu-ti fortezi stomacul iei proteine.

Un sportiv de nivel mediu cu 4-5 mese pe zi + proteine in 3 luni abia progreseaza putin, NU se face ca batman, tu le confunzi cu steroizii. Steroizii sunt pentru maniaci, aia e cu totul alta poveste.

Ai inteles pentru ce sunt proteinele? Mai citeste despre ele, tot din MANCARE sunt extrase, nu exista proteine sistetice ( spre deosebire de steroizi ), chestia ca "proteinele sunt pentru lesinati" e o copilarie spusa de cineva care n-are nicio treaba cu nutritia.

P.S. : stii ca exista oameni care NU fac sport si iau proteine, doar pentru sanatate? genul de oameni care au un servici si un stil de viata agitat si nu au timp sa bage macar 3 mese pe zi si ca sa-si asigure necesarul proteic pentru o viata sanatoasa ( aprox. 1 gram pe kilocorp ) iau proteine. Si ca sa vezi, sunt foarte sanatosi.

| IndiferentXD a răspuns (pentru Cosmin86):

Te dezvolta mult mai rapid proteinele, in fine daca tu esti de acord cu ele bafta ta... n-am luat nimic pana acum, nu respect nici mesele pe zi, pentru ca ma duc la sala sa ma relaxez, sa scap de stres. daca pot spune asawinking. Am colegi la sala care iau proteinele cu pumnu, si nu'mi plac cum arata. De asta ziceam de obsedati si batman, vin la sala sa le creasca galma la brat oh go on, mai ales cei scunzi cand ii vezi -> indesati cu bratul cat o roata de tractor. Oricum mersi pentru link Bft!

| Cosmin86 a răspuns (pentru IndiferentXD):

Vezi ca exista multe tipuri de suplimente, nu doar proteine. Colegii tai nu iau cumva creatina sau xplode de s-au dezvoltat mult mai repede? Spre ex. creatina chiar iti umfla muschii si venele. Si sigur nu iau steroizi, macar pastile ( naposim, danabol )?

Eu iau proteine si glutamina ( pentru refacere ) si nu am niciun stres, dar nici nu ma dezvolt ca batman, cam la 2-3 luni se observa o mica schimbare la corpul meu, atat. Am 2 ani jumate de sala, tot cam cat tine, 4 sedinte / saptamana si 5 mese pe zi. Si am mai facut 2 ani de kickboxing, acum fac doar sala + inot sau alergat pe stadion.

Vezi ca sunt N tipuri de suplimente, proteinele sunt doar unul din ele. Si de la niciun supliment nu-ti atarna pielea pe tine.

Ca fapt divers, uita-te la Stallone la batranete, ti se pare ca atarna pielea pe el? Si tipul a facut si injectii cu steroizi, a luat si amino si proteine si creatina si de toate. Pielea atarna de la grasime, nu de la muschi, baga mici cu bere si alte chestii de genul si o sa atarne poate chiar cu mult inainte de batranete happy

| ArkanHell explică (pentru Cosmin86):

Pai si eu pana acum am facut doar flotari, abdomani, genoflexiuni, fandari timp de 2 ani de zile (inainte eram ca un mort de 30 kg xD, probabil slab de tot), intotdeauna am mancat foarte putin si niciodata nu am luat din astea, tot am ceva muschi, chiar daca nu ii am mari ii am foarte definiti si tari da nu ma multumeste..., nu prea am forta in brat, proteinele si testosteron sa zicem ajuta si la cresterea fortei nu doar a masei nu? (oricum o sa fiu nevoit sa iau si testosteron dupa 20 de ani, deoarece scade tes natural... si din pacate nu am timp pentru naturalete completa xD)

| Cosmin86 a răspuns (pentru ArkanHell):

Oricine are ceva muschi, iar pentru a-i avea foarte definiti trebuie sa fi foarte slab.
Pentru definire slabesti, nu exista exercitii de definire. Ba si a masei, masa e legata de forta, cand cresti in masa cresti si in forta.

Dar degeaba iei proteine daca mananci putin. Si daca bagi testosteron sintetic ( steroizi ) trebuie sa mananci 7-8 mese pe zi si sa tragi dublu la sala. In sportul asta trebuie sa bagi minim 10 mil / luna in mancare, daca iei steroizi vreo 15. E un sport scump din pacate.

Si proteinele te ajuta sa-ti indeplinesti necesarul proteic zilnic, de 2 grame / kilogram-corp, tu daca esti foarte slab poti face asta doar din alimentatie, la un mom. dat o sa ai nevoie de suplimente, dar nu acum. Poate eventual de un gainer.

Deci tu nu ai lucrat deloc umeri, biceps, spate, gambe. Trebuiesc lucrate si astea, in special umeri si biceps daca vrei sa maresti forta din brat, triceps cred ca ai facut cu flotari ( cu priza ingusta )

Cred ca ar trebui sa te duci la sala si sa stai de vorba cu un instructor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru IndiferentXD):

Uite ceva pentru tine :

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/......4611_n.jpg

Stallone cum arata la 64 de ani, dupa a luat proteine, amino si multe altele ( chiar si porcariile alea de steroizi ), versus un copil care NU a luat nimic, dar a mancat shaorma, cola, etc.

Pielea, carnea, etc. atarna de la grasime, in niciun caz de la muschi, orice nutritionist iti poate confirma asta.