| Aannoonniimmuull a întrebat:

Salutare. Vreau sa va intreb ceva si vreau sa raspunda doar cei ce stiu. Daca eu de exemplu iau suplimente nuritive timp de 1 luna, apoi continui sa fac sala 1-2 luni fara suplimente, apoi iau o pauza de 3 luni. In alea 3 luni pot sa slabesc sau sa ma ingras, sau raman la fel?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Depinde ce mananci si ce exercitii faci. daca iti lucrezi tot corpul cu tractiuni, flotari, back lever, muscle up, etc., nu slabesti.

de ingrasat, doar daca ai exces caloric.

14 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Iei suplimente 1 luna => dupa 1 luna arati la fel.

ca sa vezi diferente, ia suplimente 1 an

| Aannoonniimmuull explică (pentru Cosmin86):

Păi o să continui să iau după alea 3 luni de pauză, dar eu știam că se ia 1 lună, apoi 1 lună se face pauză și tot așa, nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aannoonniimmuull):

Evident ca NU

de unde stiai tu asa ceva? arata-mi

| Aannoonniimmuull explică (pentru Cosmin86):

Instructorul meu mi-a zis că se ia 1 lună suplimente, apoi 1 lună se face pauză de la suplimente, dar continui să mergi la sală.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aannoonniimmuull):

Te-ai gandit sa-ti schimbi instructorul?

| Aannoonniimmuull explică (pentru Cosmin86):

Da, instructorul ăsta mi-a recomandat să las suplimentele după 18 ani încolo, că fiind minor nu are rost să iau.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aannoonniimmuull):

Suplimente = mancare concentrata

nu ti-a recomandat si sa renunti la mancare?

adica ce pana mea, ai sub 18 ani, bea doar apa, la ce-ti trebuie mancare...

doamne ce gandire idioata au unii instructori

| Aannoonniimmuull explică (pentru Cosmin86):

OK. Deci până la urmă în alea 3 luni în care nu pot ajunge la sală slăbesc sau mă îngraș cumva, sau rămân la fel?

| Aannoonniimmuull explică (pentru Cosmin86):

E bine în zilele în care nu merg la sală să alerg?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aannoonniimmuull):

Poti sa alergi si in zilele in care mergi la sala, dupa antrenamentul de forta.

| Aannoonniimmuull explică (pentru Cosmin86):

Ok, mersi happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Aannoonniimmuull):

Depinde ce mananci si ce exercitii faci. daca iti lucrezi tot corpul cu tractiuni, flotari, back lever, muscle up, etc., nu slabesti.

de ingrasat, doar daca ai exces caloric.

| AntrenorFitness a răspuns:

Atata timp cat mergi la sala si mananci sanatos, o sa ai si rezultate. Mergand la sala stimulezi Hipertrofia musculara, cand nu mai mergi la sala intervine atrofia musculara.
Suplimentele te ajuta atunci cand le asociezi cu un program de nutritie bun si de antrenament. Trebuie sa alegi suplimentele nutritive potrivite obiectivului tau, cele care se potrivesc cu tipul tau somatic si varsta. unele suplimente necesita pauza, altele se pot administra perioade indelungate fara a crea nici un fel de problema.
Ca sa iti faci o idee despre ce vorbim cand spunem "suplimente nutritive": http://www.despreculturism.ro/ce-sunt-suplimentele-nutritive.html
\\\bafta!

| AleExandru145 a răspuns:

O luna? nu vei vedea nici'o diferenta.
si stiai prost. nu ei o luna si dupa faci pauza. doar sa ei 3-4 luni si dupa sa faci o pauza de 7-10 zile, si iar sa continui. o pauza de 3 luni e prea mult.

| Aannoonniimmuull explică (pentru AleExandru145):

Păi în alea 3 luni nu fac pauză că vreau eu ci nu prea pot ajunge la sală și d-asta întreb dacă pățesc ceva în astea 3 luni