| ForeverWarrior a întrebat:

Sal.Cat de mare e riscul de a-mi rupe picioarele daca o sa patinez pentru prima oara?laughing

28 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mai greu sa-ti rupi picioarele cazand cu patinele. Te tii de mantinela, mergi incetisor (nu ca ai putea sa atingi viteze impresionante!), esti atent, atunci cand, totusi, cazi, sa te sprijini usor de ceva.

| BoTa_Cristi_1990 a răspuns:

4/10

| darrio2007 a răspuns:

Destul de mare.Dar cu atentie nu se va intampla.

| Miranda29 a răspuns:

Daca te tii cu mainile de mantinela si mergi incetisor sansele sunt doar de 60% sa cazi doar.

| MadRaven a răspuns:

Daca esti singura 69% daca esti cu un prieten 30%
Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt sanse sa cazi atata tot in rest nu ai ce sa patesti
Poate o sa te doara poponetulbig grin

Răspuns utilizator avertizat
| Decrepit a răspuns:

Cea mai rea chestie care ti se poate intampla la patinaj,oricat de neinitiat ai fi,este sa cazi in asa fel incat sa-ti fuga glezna din loc si sa fii in felul asta oprit de la efort sportiv sustinut vreo doua luni. Piciorul nu ai cum sa ti-l rupi,cel mult sa cazi pe rotula si sa ti se inflameze vreo saptamana. Tine-te de mantinela si nu te crede patinator profesionist si nu cazi. Apropo,la patinaj nu ai cum cadea cu picioarele in fata decat daca te impinge cineva,practic,tu cazi cu picioarele deja directionate in asa fel incat sa nu poti cadea frontal; asta tine si de cum patinezi,daca patinezi in stilul hocheistilor,cu coatele la nivelul coastelor (adica foarte rapid, deoarece este mai dinamic corpul si ti se imprima viteza din pozitia mainilor), doar atunci trebuie sa fii foarte atent sa nu cazi, deoarece picioarele se duc in fata, cu genunchiul prima data.Vezi sa fie si cineva care a mai patinat cu tine.

| JockerStoica a răspuns:

Daca sti sa te dai cu rolele nu o sa ai probleme cu patinele pentru ca pentru mine este acelasi lucru ca si pe role. Succes!

| MultiCore a răspuns:

Riscul de a-ți rupe picioarele este de cam 20%-10%. Succes!

| SoloPC a răspuns:

Pei 20% pentru ca este cheata si daca cazi pe rotula iti va aluneca piciorul si nu o sa te alegi decat cu o vanateia!

| AdeeMaria a răspuns:

Sti sa te dai pe role? big grin
Atunci nu e asa de greu, e cam la fel.
Nu prea ai sanse sa iti rupi picioarele. Ne..colega mea nu stia nici pe role sa se dea, nici pe patine si a stat 2 ore si ceva, a cazut de vreo 18 ori dar nu si-a rupt nimic si ba din contra a si invatat sa se dea :*
funda?

| jeffdragos a răspuns:

Nu prea e risc mare trebuie doar sa ai echilibru
succes

| Elllliiii a răspuns:

Nu foarte mare, ia-ti prietenii cu tine si o sa vezi ca nu or sa fie problemewinking

| TarjaTurunenFan a răspuns:

Nu exista daca esti cu o persoana dar daca esti singur fi foarte prudent si tine-te de bara.

| tricky22 a răspuns:

Peste 60%

| Cataa9 a răspuns:

Pai...sansele ar fi mici daca stii sa te dai cu rolele. Daca nu, sprijina-te de mantinela si ai grija sa nu te dai pe spate sau ceva.

| 1261996 a răspuns:

Daca te tii de mantinela nu prea ai mare sanse sa cazi..depinde de tine...cu cat stai mai mult cu atat ajungi sa te obisnuiesti...nici macar nu iti va mai fi teama.

| Constantin1 a răspuns:

Nu cred ca exista o formula pentru calcularea acestei probabilitati de a-ti rupe picioarele la patinoar, dar oricum e mai mare decat daca nu ai merge la pationar si ai face altceva mai creativ, ori mai putin riscant gen lectura unei carti de inventii

| morandi a răspuns:

Depinde cum cazi dar daca esti antent(a) n-ai sa ai probleme. Stii cum e orice lucru cand il faci are un inceput.

| marya81 a răspuns:

Buna,am fost si eu nu de mult pentru prima oara la patinoar, picioarile nu le rupi, dar in schimb daca cazi o sa ai vinatai(eu am vreo 5 big grin)...ar bine sa te duci cu cineva care a mai patinuat, asa te invata si pe tine

| TheoCookiesChocolate2013 a răspuns:

Bunaaaa! Nu e greu sa patinezi, e un sport frumos dar trebuie realizat cu mare atentie daca nu vrei sa iti rupi ceva.Prima oara incearca se patinezi incet si sa te ti de margine, eu asa am facut si nu am cazut.Mult succes!happy

| yonutzzz95 a răspuns:

Daca esti atent si te tii bine sunt sanse minime dar daca te arunci dintr-o data pe gheata sunt 90%sanse sa cazi si sa-ti rupi cv

| LaAURAa a răspuns:

Trebuie atentie, coordonare, flexibilitate si echilibru. dar cel mai important este sa nu fii incordata ci sa te relaxezi. poti folosi cadrele acelea ajutatoare pana reusesti sa poti fi relaxat/a. bafta! si o viata ai, traieste-o din plin, lasa frica la o parte, nu e buna de nimic! happy

| Ta_Gabitza-Skumpika_1999 a răspuns:

Daca ai stii sa mergi pe role ar fi aproape la fel si pe patine pai nu ar fi asa de grav!
Fundita?

| GIGI125342 a răspuns:

Chiar nu e greu deloc, dar si mai usor iti poate fi daca stii sa te dai cu rolele.Succces!

| TheSecret a răspuns:

Daca stii sa mergi pe role stii si pe patine... o sa dureze putin pana te obisnuiesti. eu am invatat la 6 ani si am invatat destul de repede big grin

| SmEcHeRuLcOoL a răspuns:

Sa te dai cu patinele e usor trebuie sa stii sa mergi cu rolele