| anonim_4396 a întrebat:

Sal.
La sala exercitiile trebuiesc facute foarte incet? Caci daca le fac incet rezist la greutati mai mici, dar daca le fac mai rapide rezist la greutati mai mari. Cum este corect?

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu, miscare controlata. Nici rapid, nici lent. Cat sa simti contractie in muschi.

Daca faci rapid practic dai un impuls greutatii si usureaza munca muschiului, greutatea trebuie ridicata de muschi ( si coborata lent, muschiul lucreaza si pe partea negativa ).

| Heartless562 a răspuns:

Categoric incet. Daca le faci repede, te folosesti mai mult de legile fizice decat de muschii proprii.
E bine sa iti faci exercitiile incet si corect; vreo 12 repetari / set. Daca poti face mai mult decat 12, iti recomand sa treci la o greutate mai mare (destul de mare incat sa poti face cel putin 6 repetari).

| Smokey13s a răspuns:

Cel mai bine este sa le faci cat de incet crezi ca poti si pe parcurs incerci sa faci cu greutati mai mari...

| Gohst a răspuns:

Depinde de exercitii:exista exercitii(de impins) care incepe cu o miscare exploziva si cobori lent), la miscarile tip flexie (miscare trebuie sa fie normala la ridicare si lenta la coborare pentru. apune tensiune.

| youghi a răspuns:

Normal si corect ar fi cat mai incet, deoarece muschii sunt mult mai incordati si pe o perioada mai lunga de timp.Concluzie: Exercitile vor avea un efect mai mare.