| ANDREI118932 a întrebat:

Am vazut de multe ori ca arbitrii de box fac un gest ciudat cu manusile unui boxeor dupa ce acest este facut knockdown(sau multe alte situatii), adica acesta ii ia manusile(nu i le scoate)si le lipeste de corpul lui iar dupa aceea da drumul inapoi la meci.Ce inseamna gestul asta?

1 răspuns:
| Scintilla a răspuns:

Acest gest este facut atunci cand jucatorul este in stare sa continue partida. Mai pe romaneste e ca si cum ar spune asa "esti bine nu?", iar el raspunde printr-un alt gest de obicei isi bate pumnii unul in altul si da din cap afirmativ.