| Anonymus3000 a întrebat:

Peste fix o saptamana o sa imi scot ghipsu de la mana si vreau sa stiu cand voi putea sa joc fotbal din nou? Si cand voi reincepe o sa fiu mai impiedicat pentru ca nu m-am mai jucat de mult?

Răspuns Câştigător
| HasisS a răspuns:

Este greu sa joci imediat dupa!
Plus ca exista riscul sa ti-o fracturezi iarasi(este mai sensibil osu' dupa prima fractura)
Iti dau si un exemplu:Am avut meci in campionatul scolii(acum 1 saptamana) si un flacau a intrat mai tare la minge, s-a dezechilibrat si a cazut. Apoi am vazut ca se vaieta, si se tine de mana.Nu am bagat de seama, pana a 2-a zi cand l-am vazut cu mana in ghips si am aflat ca a mai avut-o si acum 1 luna!

2 răspunsuri:
| unul1 a răspuns:

Imediat nu ar fi indicat sa si joci, depinde de cum iti simti tu osul... eu am avut mana usor fracturata, am stat cu mana in atela ghipsata 2 saptamani si ziua urmatoare am mers intr-o excursie cu clasa. cert e ca osul o sa fie sensibil o vreme dar nici nu poti sa renunti definitiv la miscare

| gabriel10 a răspuns:

Depinde ce fractura ai avut dar oricum o saptamana, doua dupa ar fi bine sa nu joci.