| loverboy2101 a întrebat:

Sall am 15 ani, 1, 85 inaltime si 65 kg.Ma gandesc sa ma apuc de sala serios.Am facut eu 2 ani exercitii pentru intarirea muschilor acasa cu gantere dar rezultatele nu pre m-aiu multumit.Eu vreau sa am muschi multi intr-un timp scurt (aprox 6 luni)si ma gandesc sa iau pastile pentru intarirea musculaturii in perioada asta de 6 luni apoi le las.Cam cat ar costa si de unde fac rost?

Răspuns Câştigător
| CrazyTeenager a răspuns:

Antrenamentul tau trebuie impartit in 2 cicluri, cel in care vei lua in greutate si masa musculara, grasime, si cel de definire.
Ar trebui sa consumi mult peste necesarul tau caloric normal, undeva la 4000-5000 de calorii, sa investesti in nutritie, in suplimente, aici un weight gainer te-ar ajuta. Acest proces i-a timp, nu se intampla peste noapte, momentan nu poti sa iti procuri toate aceste alimente, daca nu te ocupi tu de gatit, nu vad cum ai face sa ai un surplus de 1000-2000 de calorii, si un program de antrenament bine pus la punct.
Practic ar trebui sa ajungi de la 65, la 80-85 de kg, pe urma sa dai jos apa si grasime, si sa ajungi pe la aproximativ 75kg, in cel mai bun caz, cu un procent de grasime normal de 8 -10 %. E multa munca, nu e asa usor...Vad ca ti-a atras cineva atentia cu privire la fete, nu vei rezolva cine stie ce, dar intr-adevar, vei atrage atentia si te vei descurca mai bine cu ele, logic avand un fizic de animator, decat un fizic de olimpic la mate...

7 răspunsuri:
| CrazyTeenager a răspuns:

Documenteaza-te mai bine cu privire la masa musculara, ai abia 65 kg la 1, 85, ar trebui sa ai cam 75kg, ca sa ai o greutate normala. Pentru a-ti suplimenta alimentatia poti apela la www.suplimente.ro sau alte magazine de genul, la 15 ani, nu ar trebui sa pui stres mare pe articulatii ai mai putea creste in inaltime.

| loverboy2101 explică (pentru CrazyTeenager):

Eu nu stiu cum sunt in loc sa ma ingras raman p loc.Mananc toate chestiile de pe lume nu e zi in caree sa nu mananc cate o ciocolata si mai nou miere ce sa fac eu vreau sa-mi cresc masa mulsculara e singura modalitate

| LegionarulRoman a răspuns (pentru CrazyTeenager):

Ce ar fi daca ar avea un fizic de animator si sa fie olimpc la mate?

| CrazyTeenager a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Posibil, dar daca nu ai stilul de viata al unui animator, degeaba.

| CrazyTeenager a răspuns (pentru loverboy2101):

Antrenamentul tau trebuie impartit in 2 cicluri, cel in care vei lua in greutate si masa musculara, grasime, si cel de definire.
Ar trebui sa consumi mult peste necesarul tau caloric normal, undeva la 4000-5000 de calorii, sa investesti in nutritie, in suplimente, aici un weight gainer te-ar ajuta. Acest proces i-a timp, nu se intampla peste noapte, momentan nu poti sa iti procuri toate aceste alimente, daca nu te ocupi tu de gatit, nu vad cum ai face sa ai un surplus de 1000-2000 de calorii, si un program de antrenament bine pus la punct.
Practic ar trebui sa ajungi de la 65, la 80-85 de kg, pe urma sa dai jos apa si grasime, si sa ajungi pe la aproximativ 75kg, in cel mai bun caz, cu un procent de grasime normal de 8 -10 %. E multa munca, nu e asa usor...Vad ca ti-a atras cineva atentia cu privire la fete, nu vei rezolva cine stie ce, dar intr-adevar, vei atrage atentia si te vei descurca mai bine cu ele, logic avand un fizic de animator, decat un fizic de olimpic la mate...

| Cosmin86 a răspuns:

Http://www.megaproteine.ro/Proteine-masa-musculara/

Dar nici cu astea nu te faci in 6 luni, tot in cativa ani faci muschi.

Evident ca o sa ai 5-6 mese pe zi bogate in proteine si carbohidrati ( nu ciorbe si mancare gatita sau fructe ), asta e baza.

| mobile a răspuns:

Salut,
Nu te apuca de ridicat greutati la varsta asta, mai bine fa un sport normal(fotbal, arte martiale, baschet etc), momentan ar trebui sa te gandesti la fete nu la fiare happy, o sa ai destul timp dupa 20 ani cand nivelul hormonului masculin (testosteron) o sa ajunga la un nivel bun pentru dezvoltare musculara.
Salut, spor la treaba!

| loverboy2101 explică (pentru mobile):

Tocmai asta e sunt prea slab ca sa se uite fetele la mine.Mie mi-ar sta f bine cu muschi.Si cu privire la un sport nu am cand sa-l fac si nici unde.sunt prea ocupat cu sc.Asa la sala de 2-3 ori p spatamana pot face