| AlexDamacus a întrebat:

Imi puteti spune un program bun de antrenament pentru muschii abdominali? dau fundita celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| 2dor4 a răspuns:

Http://www.youtube.com/......ttp?/watch e foarte bun, numai sa te tii de el:D

3 răspunsuri:
| Xlove64 a răspuns:

Si cand mergi pur si simplu, sau cand alergi, iti tonifici muschii de la abdomen. Greutatea corpului nu se lasa pe coloana ci pe acesti muschi (si pe muschii spatelui). Cand lucrezi la birou, sau stai la banca la scoala, daca iti ti spatele drept si nu te sprijini de spatarul banci/scaunului, si atunci muschii abdominali lucreaza. Cand faci orice activitate este mai bine pentru muschi daca o faci stand in picioare si nu pe scaun.
Exercitii: stai intinsa pe spate si ridici ambele picioare fara sa le indoi din genunchi, astfel incat calcaiele sa fie suspendate la 20-30 deasupra saltelei/pardoselii. Tot din aceeasi pozitie, ridici picioarele cu genunchii flexati astfel incat sa aduci genunchii cat mai aproape de piept. Abdomenele cred ca stii cum se fac. O mare grija pentru coloana cand faci abdomene, daca nu le faci cum trebuie atunci apasa o greutate mare pe ea care poate sa duca la afectiuni. Bicicleta sau foarfeca, tot in pozita stand pe spate, la foarfeca ridici picioarele ca la primul exercitiu si apoi le misti in lateral, departezi si apoi le incrucisezi, miscare alternativa, odata piciorul stang peste dreptul si apoi invers. Bicicleta: ridici picioarele flexate pana aproape de perpendiculara si apoi 'simulezi' miscarea pe care ai face-o daca ai pedala pe bicicleta.

cand faci exercitiul ala in care ridici picioarele cu genunchii flexati, asta este un exercitiu repetitiv, ridici picioarele si apoi le lasi si le indrepti, preferabil fara sa le lasi pana la pamant. La exercitiul in care ridici picioarele putin fara sa le indoi, fie le mentii asa un timp cat mai lung, fie le pendulezi in sus si in jos fara sa atingi pardoseala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru partea superioara a adbomenului:
-http://www.youtube.com/watch?v=Ss_yNisUL48 incepe cu 20-30 si avanseaza pe parcurs la 70-80.Fa-le o data la doua zile, pentru a evita febra musculara si intinderile musculare.
Pentru partea inferioara a abdomenului:
-http://www.youtube.com/watch?v=mluijhFQbm4&feature=related incepe cu 50(sunt foarte usoare)si avanseaza pe parcurs la 150.In rest procedezi exact la fel ca in cazul celuilalt exercitiu abdominal.Numarul de repetari propus de mine este doar orientativ si il poti mari daca consideri ca este nevoie.Succes.