| anonim_4396 a întrebat:

Salll am 16 ani, 1.82 inaltime si 62 kg.Nu stiu ce sa cupar intre Muscle Line Creatine Monohydrate sau Muscle Line Multi Vitamins
.Voi ce imi recomandati fac sala de 4 luni am ambitie dar rezultatele ma dezamagesc, cresc foarte greu in masa musculara si am zis sa-mi iau un supliment sad Astept pareri!

10 răspunsuri:
| Aannoonniimmuull a răspuns:

Ai 4-5 mese pe zi bogate in proteine si carbohidrati? Ca sa cresti in masa musculara ai nevoie de 2g de proteine/kg-corp. Exemplu(daca greutatea ta este de 62 kg trebuie sa consumi 124 g de proteine pe zi. Alimente ce contin proteine: carne(de preferat pui sau vita), lapte, branza, oua. Cat despre suplimente...ia-ti un gainer http://www.megaproteine.ro/Proteine-masa-musculara/ON-Serious-Mass-2-7-kg/ Daca vrei si creatina ia-ti Monohydrate(si nu uita de hidratare 3-4 l de apa pe zi) Si odihneste-te(dormi cel putin 8 ore pe noapte). Bafta!

| CristiMC a răspuns (pentru Aannoonniimmuull):

Ok mersi de raspuspuns,

| Aannoonniimmuull a răspuns:

Ai doar 4 luni de sala. La ce te asteptai in 4 luni, sa fi Arnold? Rezultate vizibile se vad dupa 1-2 ani.

| MCG19 a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa nu incepi sa folosesti suplimente de acum. Iar daca vrei sa cresti in masa iti recomand Multivitamine de la aditiva, sa le iei inainte de sala.
In alta ordine de ideii, incearca sa iti faci programul in asa fel incat sa poti avea cele trei mese de baza in fiecare zi. Dupa ce vii de la sala este recomandat sa mananci si sa dormi cateva ore. Iar seara in pat sa nu te prinda mai mult de 22:00-23:00.
Sper ca te-am ajutat si te sfatuiesc sa nu incerci de acum astfel de produse. happy

| CristiMC a răspuns (pentru MCG19):

Mersi de raspuns.de mancat mananc 5-6 mese pe zi :

| Aannoonniimmuull a răspuns (pentru MCG19):

De ce sa nu inceapa sa foloseasca suplimentele?

| MCG19 a răspuns (pentru Aannoonniimmuull):

Pentru ca este la o varsta destul de mica la 16 ani, si presupun ca nu vrea sa se faca culturist sa ia de acum suplimente. la 1, 82cm mai mult de 75 - 80kg nu are voie sa faca.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MCG19):

De ce, unii la 1.82 au si 100 kg si arata foarte bine, fiind 100 kg de muschi au patratele si tot tacamul.

Chestia cu "75-80 kg" e o mare prostie.

| MCG19 a răspuns (pentru Cosmin86):

Asta depinde si de oase... ca acele persoane cu 100 kg poate au si oasele grele happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru MCG19):

Nu, au ajuns la 100 kg prin masa musculara.

Au pus constant kg de muschi pe ei ( printr-o nutritie bogata in proteine + sala la greu ) pana au ajuns la nivelul ala.