| anonim_4396 a întrebat:

Salll am 16 ani, 1.82 inaltime si 62 kg.Nu stiu ce sa cupar intre Muscle Line Creatine Monohydrate sau Muscle Line Multi Vitamins

.Voi ce imi recomandati fac sala de 4 luni am ambitie dar rezultatele ma dezamagesc, cresc foarte greu in masa musculara si am zis sa-mi iau un supliment sad Astept pareri de la cunoscatori!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Creatina.

Vitamine nu are rost sa iei vara, cand poti manca si 2 kg de fructe intr-o zi.

23 răspunsuri:
| bogz a răspuns:

Ia ceva mai serios, si crede-ma ca muschii nu ii pui in 2 luni de sala. Ceva de la BSN, Optimum Nutrition, Combat, JumboMass....Alimentatia este la fel foarte importanta

| DimLight a răspuns:

Pai ia un supliment de proteine cel mai probabil nu te alimentezi corespunzator, vezi ca mai erau pe aici niste oameni care dadeau rapunsuri pertinente cauta niste intrebari sa-i gasesti si apoi vezi la raspunsurile lor sau fa-ti cont pe un forum de culturism

| lucian_2018 a răspuns:

Prieteni...muscle line creatine si muscle line multi vitamins sunt lucruri total diferite. Incearca sa nu folosesti creatina. Muschii iti vor fi pompati si mariti doar cand vei consuma creatina/proteina si cand vei face sala. Dupa asta, muschii tai vor fi lasati si nu vei fi striat deloc

| Cosmin86 a răspuns (pentru lucian_2018):

Serios? muschii sunt pompati doar cand iei creatina?

Esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea?

p.s. : cand te striezi OPRESTI creatina, copil pampalau si tu tocmai atunci spui ca nu o sa fie striati...

daca nu stii NIMIC ca esti un pampalau, NU COMENTEZI.

| lucian_2018 a răspuns (pentru Cosmin86):

Copil mic? treci pe la scoala si dupa te astept cu un comentariu.
Nu mi-am dat cu parerea inaptule. Tu esti cel care isi da cu parerea. Vrei doar sa faci mai multe raspunsuri, dar nu iti pasa de ceea ce spui. Am prieteni care au luat si am prieteni care inca iau creatina. Cei care nu mai iau creatina si care s-au lasat de sala nu mai sunt striati. Ai folosit creatina? pustiule

| Cosmin86 a răspuns (pentru lucian_2018):

Si tu iei creatina, se gaseste in carne si peste.

Intr-o perioada mancam 2 kg de carne pe zi, ca sa-mi asiguri necesarul de creatina, dar am vazut ca e mai simplu prin suplimente.

Pentru striatie : carbohidrati spre ZERO si grasimile la fel. Si te striezi indiferent ce suplimente iei sau nu iei.

Daca te lasi de creatina si mananci cartofi sau orez... sau chiar paine, s-a dus naibii striatia daca nu are un metabolism bun.

| lucian_2018 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, si dupa 3-4 luni de pauza, cum crezi ca vei arata cu creatina (supliment)?

| Cosmin86 a răspuns (pentru lucian_2018):

La fel ca si cum arati dupa 3-4 luni de pauza fara niciun supliment.

Depinde de alimentatie, daca scazi din alimentatie caloriile pe care le ardeai prin antrenament ( si nu le mai arzi acum ) arati bine.

Eu am avut 1 an de pauza, dupa 2 ani de folosit creatina ( suplimente... si glutamina si aminoacizi ) si aratam cam la fel.

Dupa 1 an de pauza, aveam cam aceeasi forta, am avut nevoie de 1 luna sa revin la cum eram ( fara suplimente ).

Cati ani ai? Chestia asta cu suplimentele "cum arati dupa" e doar o aberatie DEMONSTRATA STIINTIFIC din anii 70.

p.s. : uita-te cum arata aia care baga cola + shaorma. si aia care baga creatina ( si la capitolul SANATATE sa-i compari ) happy

| lucian_2018 a răspuns (pentru Cosmin86):

Dupa cum ti-am mai spus, prietenii care au renuntat la sala dupa ce au folosit creatina, nu mai aratau la fel. Plus ca utii de efectele secundare cum ar fi probleme la nivelul rinichilor, ficatului sau inimii

| Cosmin86 a răspuns (pentru lucian_2018):

"nu mai aratau la fel", pentru ca nu si-au adaptat alimentatia la noul stil de viata ( fara sala ).

Greseala tipica facuta de 90 % din oameni.

Inima? Ficat? Ce treaba are creatina cu astea? Daca iei cat trebuie si bei multa apa, efectele secundare sunt ZERO.

In exces, si cea mai buna mancare duneaza.

p.s. : si tu folosesti creatina ZILNIC, in caz ca nu stiai.

| lucian_2018 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cu siguranta, dar o iau din alimentatie si nu din "suplimente artificiale"

| Cosmin86 a răspuns (pentru lucian_2018):

Nu exista suplimente artificiale.

Suplimente = mancare concentrata.

Proteine si creatina se gasesc DOAR in mancare.

pentru suplimente, se ia mancarea si se separa ce te intereseaza de restul continutului ( prin schimb ionic la rece ) si aia e. Ca sa iei doar ce te intereseaza ( fara grasimi si altele ).

Exprimari de genul "suplimente artificiale" folosesc doar IDIOTII NOTORII care nu au citit carti de nutritie sau de anatomie in viata lor.

| lucian_2018 a răspuns (pentru Cosmin86):

Iar raspunsuri luate de pe google, le dau toti prostii. M-am exprimat o data gresit...nu te-am pus sa mananci ****

| Cosmin86 a răspuns (pentru lucian_2018):

Ai vizitat vreodata o fabrica de suplimente? Cele avizate FDA te lasa sa faci asta.

Be my guest... vezi singur.

p.s. : lasa netul, fostul meu nutritionist a si dus in laborator ce foloseam.

Nu te opreste nimeni sa vizitezi o asemenea fabrica sau sa duci in laborator.

Arata-mi te rog o singura proteina artificiala rolling on the floor

| lucian_2018 a răspuns (pentru Cosmin86):

Http://www.descopera.ro/......ost-create intra aici... dupa asta sigur nu te mai crezi atat de istet

| Cosmin86 a răspuns (pentru lucian_2018):

Da, dar nu sunt "zer" sau "lapte".

cea mai populara proteina e cea din zer ( care se obtine din lapte ).

Si repet : produsele avizate FDA sunt verificate de ministerul sanatatii din SUA.

p.s. : du tu in laborator whey gold sa vezi ca are proteina din zer, 100 % naturala.

Doar copiii pampalai spun "artificial" la suplimente.

| lucian_2018 a răspuns (pentru Cosmin86):

Hai ca te alinti... fugi afara cu prietenii si lasa tastatura

| Cosmin86 a răspuns (pentru lucian_2018):

Eh, copil PAMPALAU, nu poate sa depaseasca evul mediu.

Efectiv esti atat de INDOBITOCIT incat nu poti realiza anumite lucruri si repeti ca o moara stricata "artificial".

Copil inapoiat...

| GhiolbanAurel a răspuns:

Esti prost? La 16 ani vrei sa iei suplimente? Baga-ti minte in cap si continua cu sala, eu am avut rezultate dupa 1 an jumate. Taci in mortii matii cu 4 luni de sala si rezultate!

| Cosmin86 a răspuns (pentru GhiolbanAurel):

Anumite suplimente pot fi luate si la 16 ani, ca la varsta aia e greu sa mananci mult.

| bardanalexandrucatalin a răspuns:

Mai bine fara supliment... depune munca pentru a avea muschi

| Cosmin86 a răspuns (pentru bardanalexandrucatalin):

Si cu suplimente si fara e acelasi lucru aproximativ

| CristiMC a răspuns (pentru Cosmin86):

Salll cosmin tu ce ai alege in locul meu vitaminele sau creatina?

| Cosmin86 a răspuns (pentru CristiMC):

Creatina.

Vitamine nu are rost sa iei vara, cand poti manca si 2 kg de fructe intr-o zi.