| anonim_4396 a întrebat:

Salut, acum cateva saptamani mi-am luat un supliment (serious mass), si am inceput sa il consum de saptamana trecuta. Pun jumatate de cupa din aceea, cu 200-400 ml lapte.

A mai incercat cineva acest produs? Da rezultate? Multumesc.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da rezultate celor peste 20 de ani, carora nu le infleunetaza sistemul hormonal si endocrin.

| Neagandalf a răspuns:

Daca ai o alimentatie si odihna corecta, sigur da rezultate orice supliment.
Asa ca suplimentul recomandat de mine, care in doi ani am ajuns de la 66 kg la 82 de MASA.
-Orez fiert
-Minim o portie zilnica de, 3 albusuri de ou crud batute intr-un pahar cu lapte
-Carne de vita fripta la gretar sau pe tigaie dar fara ulei, macar o data pe saptamana. (Important este sa nu o gatesti mult, sa ramana rosiatica in interior) asa va ramane cotata cu nutrienti maximi.
-Carne de pui sau peste macar de doua ori pe saptamana.
-Fa-ti amestecuri de proteine naturale, gen: Unt de arahide cu samburi de nuca intinzi pe paine neagra, (evita fainoasele) impreuna cu o felie de cascaval si un pahar de lapte.
-nu uita de omleta de dimineata.
Crede-ma daca ai o alimentatie corecta nu vei avea nevoie de suplimente nutritive.
-Somn pe timp de noapte minim 7 ore
-Antrenament rar si intens iti recomand.
-Eu ma antrenam cu o grupa pe zi 4-5 exercitii.
Toti spun ca grupa mare cu grupa mica si toate tipurile de antrenamente.
Dar toti copie si recomanda ce au auzit nu ce au facut.
Iti recomand o grupa pe zi intensa, pentru ca fiecare muschi va avea 7 zile de odihna in care se regenereaza, si va reveni de fiecare data cu mai multa putere.
Un alt beneficiu este ca reduci timpul pierdut in sala degeaba.
BAFTA!

| LoVance0000 a răspuns (pentru Neagandalf):

Daca zici ca i asa incerc si eu! ca nu prea mananc si ma scol noptile la fiica mea! mersi de sfat

| nao13 a răspuns:

Dacă ai o alimentație bine pusă la punct, suplimentele pe care trebuie să le ai sunt următoarele, primul fiind cel mai important.
1. Vitamine și minreale
2. Aminoacizi
3. Creatină
Și să zicem 4. Proteină
Deși sunt alte suplimente mult mai folositoare.
Dacă ții să iei proteină, sfatul meu este să iei o proteină din zer.
NU îți mai arunca banii pe gainere. GAINER=ZAHĂR.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Neagandalf):

"-Carne de pui sau peste macar de doua ori pe saptamana.", cred ca ai vrut sa zici macar de 2 ori pe zi happy

Nu pe saptamana.

| AnastasiaK a răspuns (pentru nao13):

Daca ai o alimentatie bine pusa la punct, nu ai nevoie de suplimente...

Also, cu toate ca nici eu nu incurajez cumpararea gainerelor, afirmatia ta nu e valabila pentru toate. Daca stii sa alegi, poti sa cumperi un gainer fara sa fie jumatate zahar.

| nao13 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Se numesc suplimente pentru că, sunt suplimentare. Din alimentație 100%, suplimentele au un procent de 5%. Nu există gainer pe piață fără zahăr. Dacă vrei un gainer fără
zahăr, fă-ți unul.

| AnastasiaK a răspuns (pentru nao13):

Ce zic eu si ce zici tu...stai jos si mai citeste o data decat sa scrii de dragul de a scrie.

Am zis eu ca suplimentele n-ar fi "suplimentare"? Nu, tu ti-ai inceput raspunsul anterior zicand ca daca ai o alimentatie bine pusa la punct ai nevoie de suplimentele...si ai enumerat cateva. Am zis ca exista pe piata gainer fara zahar? Nu, desi e posibil. Am zis insa ca exista care sa nu fie jumatate zahar. Gasesti cu 10% zahar sau mai putin...chiar si 1%.

| Cosmin86 a răspuns (pentru nao13):

Exista seriouss mass de la ON. Are 1 gram de zahar/portie, deci nesemnificativ.

| Chitaristul26 a răspuns:

Mass gainerele sunt o risipa de bani. Sunt pline de zahar de obicei. Mai bine iei niste suplimente bune precum creatina, proteinele, omega-3 etc.

| nao13 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Nu te aprinde prea tare. Practic sportul ăsta de ceva timp și suplimente consum doar în perioada precompetitionala. Nu cred că e cineva în viața asta care nu poate consuma raportul de carbohidrați necesari. Proteina este problema în cele mai multe cazuri.
Mă rog. Se pare că eu scriu de dragul de a scrie. Și da, dacă ai 6-7 mese pe zi așa cum trebuie să ai ca și sportiv, poți să adaugi și suplimente. Am vrut să subliniez că nu are rost să arunci banii pe suplimente, dacă nu mănânci corespunzător!

| nao13 a răspuns:

Corect. Sunt unele suplimente care conțin și carbohidrați complecși.
Scuzele mele.
Am vrut totuși să subliniez că e o risipă de bani să îți cumperi gainer când poți mânca orez, ovăz, paste, cartofi, etc.

| Neagandalf a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu pe zi. Asta ar insemna sa ai o alimentatie haotica.
Pentru cresterea in masa iti trebuie o alimentatie inteligenta.
Daca te umfli de proteine si uiti de ceilalti nutrienti ai esuat.
Lui ii trebuie fibre vitamine etc. De asemenea e foarte important sa si evite ceea ce nu e bun pentru Masa.
Iar cosmine, nu toti isi permit sa manance zilnic carne.