| Hasna_Alexandru_1993 a întrebat:

Sunt ectomorf! 184 inaltime, 70 kg, 17 ani si am 1 an si 2 luni de sala! Am forta insa ma dezvolt mai greu! Mi-am luat 2 saci de SERIOUS MASS de la ON! In modul in care le iau eu (1 cupa la amiaz 169 g cu 350 ml apa si inca una dupa antrenament la fel) m-ar ajunge cam 1 luna si jumatate poate chiar mai mult... Aproape 2! In pauza, adica joia si duminica iau o singura cupa! As vrea sa stiu pentru rezultate cat mai bune si favorabile (adica sa nu-mi stric sanatatea) cat timp sa tin cura? As vrea sa stiu ce fel de rezultate voi avea sa zicem peste o luna fiindca eu le iau de 3 saptamani si incepe cat de cat sa se vada... Am 34 in brat incalzit (am pornit de la 28). Cat as putea creste in 2 luni? As vrea opinia cuiva care a fost intr-o situatie asemanatoare sau a unuia mai priceput! Dau funda... Multumesc anticipat!

11 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu esti ectomorf esti un copil needucat in ale alimentatiei corecte. atat.

slab = ectomorf la toti noobii ce se apuca de sala dar habar nu au cu ce se mananca sala. pai ma, daca tu ca sa mentii o greutate ai nevoie sa zicem de 2500 kcal si tu bagi 2500 din care scazi cat arzi la antrenamente nu vei creste cate zile are anul. ca sa cresti trebuie sa fii intr-un surplus caloric destul de mare (de la 5-25% preferabil). stii cat inseamna 25% din 2500 peste 2500?

acum bagi un gainer, fantastic. cu asta treci de numarul tau de mentenanta si ai impresia ca pui masa, corect. ramai fara rahatul ala si ce faci? cand scad caloriile iar? dai vina pe genetic si ca nu poti creste decat cu suplimente cand alimentatia ta e praf?

suplimentele le iei cand pur si simplu din alimentatie nu poti lua tot ce ai nevoie pentru a creste. de exemplu creatina. 5g creatina o iei din peste 450g ton. ca sa mananci atat ton zilnic (creatina trebuie luata zilnic) inseamna ca in cateva saptamani te intoxici cu mercur. aici intervine suplimentarea...cand, natural, nu ai cum sa iei X lucru decat din alimentatie. dar tu iei un rahat de carbo, pe care in mod natural ai de unde sa il iei, dar ma rog, fie.

nimeni nu o sa iti dea o opinie la cat vei creste. asta e o aberatie de copil. in mod natural corpul pune intre 7-10 kg de muschi pur in primul an de sala, reducandu-se la jumatate numarul ala pentru fiecare an ulterior. deci cat vei pune in 2 luni? imparte si tu. si aia e masa pura de muschi. adaugi si grasime si masa osoasa si altele (esti in crestere, bla bla bla) si cam aia e.

| Cosmin4Fit a răspuns (pentru JohnnyBi):

Ba este ectomorf.

https://en.wikipedia.org/wiki/Somatotype_and_constitutional_psychology

Nu mai manca dudu ca toti romanii mananca aceleasi cacaturi, ma refer la cei de rand care nu practica sala, si unii raman slabi si inalti, altii mici si indesanti.

E vorba si de constitutie si de metabolism.

Omul va avea mai mult de lucru, la altii pur si simplu se prinde mai bine, indiferent de ce mananca.

Doi oameni pot manca si se pot antrena identic, si sa nu creasca la fel. De ce? Daca nu exista aceste tipuri de conformatii si metabolisme?

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin4Fit):

Nu, nu este. metabolismul nu este un lucru batut in cuie. eu am inceput sala la 1.73 si putin sub 50 kg. mi-a luat 4 ani de 6 mese pe zi sa trec de 55 kg. inca 2 ani sa ajung la 70 cu 6 mese pe zi. acum am 77 kg la 2 mese pe zi si nu pot scadea.

metabolismul este influentabil, tipul somatic are niste reguli fixe. asa vin toti juniorii la sala ca sunt ecto si cand ii intrebi ce mananca... daca aduni nu treci de 1800 cal/zi. sau aia care vor sa slabeasca la fel. mananca numai salata, dar la castron de 1 kg de 5 ori pe zi. 90% din copiii care zic ca apartin unui tip somatic au alimentatie proasta si atat, ceea ce ii impinge sa creada ca x sau y.

daca eu am reusit sa trec de la chin de a pune kg la o usurinta de a ma mentine si brusc la dificultate de a da jos modificand doar alimentatia ce inseamna? ca apartin tuturor tipurilor somatice? doar calculand greutatea? sau calculam asa: am incheieturi foarte subtiri, caracteristica ecto, pun masa musculara destul de greu, iar ecto, ma mentin la o greutate relativ ok, mezo, ard grasimile relativ repede, ecto, sunt mic si robust, mezo. sau cum?

juniorii astia pe site mananca prost, dorm prost, fumeaza, beau alcool si considera ca mici cu paine = proteina si carbo de calitate (sunt doar exemple generale). si imi zici mie ca Xulescu 100% e ecto? apartii unui tip somatic daca ai mai multe caracteristici ale acestuia, nu doar ca e slab si nu pune kg dintr-o alimentatie deficitara

| Cosmin4Fit a răspuns (pentru JohnnyBi):

Omule stii, exact asta zic. 4 ani ti-a luat. ALTORA LE IA 1-2 ani.

Da, metabolismul e ceva influentabil, in cativa ani. Dar pe moment nu.

Si nu stiu daca stii, dar e demonstrat stiintific ca degeaba manaci 3000 de calorii pe zi, cand organismul tau nu asimileaza din el mai nimic.

Aici e problema.

Si cum am mai spus, majoritatea mananca toti la fel. Aceleasi porcarii. Unii sunt slabi, altii sunt cu muschi, altii grasi. Si mananca la fel.

Dar pe langa astea, iti dau 100% dreptate. Conteaza alimentatia. Toti vor muschi dar nu duc un stil de viata sanatos, sau nu se antreneaza nici pe departe cum trebuie.

Dar nu este Solutia. Altfel nu erau mii de oameni cu jurnale calorice si programe de antrenament disperati ca nu pot slabi sau nu se pot ingrasa.

Din ce a precizat mai sus suna ca e destul de ectomorf, e cu aproape 10kg mai slab decat ce-ar fi potrivit pentru varsta si inaltimea lui.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin4Fit):

Toti am facut la fel... fara jurnal, lasa ca merge asa...si eu am zis la fel pana la inceputul anului astuia. dar cred ca am crescut cu jurnal in 1 luna mai mult decat am crescut anul trecut facand asa dupa ureche

| Cosmin4Fit a răspuns (pentru JohnnyBi):

Da, e bun de inclus peste tot in viata in general. Pare trist, sa traiesti asa happy Dar nu e.

Toti vor sa fie bogati sa sparga stilu sa se distreze non stop, cine n-ar vrea. Dar ca sa ajungi sa ai banii necesari, trebuie sa fii ordonat si persistent. Si dupa, cand ajungi in punctul in care ai putea sa iti bagi picioarele in toate si sa o arzi in droguri, petreceri si femei non stop, evident, nu te mai atrage laughing

Asa ca Alexandru, lasa suplimentele si SERIOUS MASS (deocamdata cel putin) si scoate o foaie si un pix laughing

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin4Fit):

Nu ai nevoie de foaie si pix. ai nevoie de jefit. iti faci antrenamentul, cand faci seriile le salvezi si are si cronometru de pauza, iti da 1RM in functie de ce date ii dai, are calendar cu evolutia antrenamentelor happy.

| Cosmin4Fit a răspuns (pentru JohnnyBi):

Aaa frumos happy Nu stiam de el, merci!

| Florentina9210 a răspuns:

Serious Mass am luat si eu, dar un timp scurt. Eu voiam doar o tonifiere musculara. De ce nu iei cu lapte? Pe langa faptul ca contine vitamine are si un gust mai bun. Si la faza cum ca ''as vrea sa stiu ce rezultate voi avea'', asta depinde de corpul fiecaruia. De exemplu la unul se poate cunoaste in 6 luni pe cand la altul intr-un an. Daca tu zici ca le administrezi de 3 saptamani si incep sa se vada rezultate, eu zic sa continui un timp mai indelungat. Dar sa iti spun o chestie: Degeaba iei tu proteine daca nu ai mese consistente. Cate mese iei pe zi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Florentina9210):

Laptele incetineste absorbtia, cu lapte e bine sa iei doar seara

| Florentina9210 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai tot seara luam si eu.