| Adrian1331 a întrebat:

Am 14 ani, undeva pe la 75 de kg si 1.73 inaltime? Sunt cam grasut, credeti ca ar fi ok sa imi cumpar o gantera de 5 sau 10 kg si sa incep sa cresc in masa musculara, tinand cont ca vreau la liceul militar?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai nevoie de greutati la varsta asta, ai nevoie sa te apuci de alergat intens si serios, ca sa dai jos de peste tot.
Cu greutatii, faci muschi la mani, dar ramai cu burta si sani ca de fete.
Sfatul meu este sa te apuci serios de alergat, ca te slabeste uniform peste tot, in plus se dezvolta si muscultaura armonios.
Cat priveste liceul militar, stai cuminte ca nu se selecteaza elevii dupa muschii de la maini, se verifica in general ce indice de masa ai, sa se vada cat esti de gras si cat esti de fit.

| Nemessys a răspuns:

Nu ca ar fi ok, chiar ar trebui. Iti recomand sa incepi exercitii cu aia de 5 dar sa faci cat mai multe si doar cu singura mana. De exemplu. faci 50 cu dreapta, 50 cu stanga pe zi. Si cu timpul maresti dificultatea exercitiilor. De exemplu peste cateva luni poti sa faci cu aia de 10, 100 cu dreapta si 100 cu stanga. Bine. nici chiar asa, dar intelegi tu ce vreau sa zic. Insa, asta nu este suficient. Iti faci tu brate, dar cu burta cum ramane? Acuma ca tot e vara, iti recomand sa alergi. Soarele o sa te mai ajute sa elimini din greutate. happy
Si stai putin inca ceva, partea cea mai nasoala. Ai grija ce mananci si mai important, CAT mananci. Aici nu-ti pot da eu informatii, insa poti sa te documentezi singur. Eventual pe langa acele gantere, poti lua si un cantar ca sa-ti urmaresti progresele.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nu ar strica sa te antrenezi de acum.
La 18 ani vei fi mai avantajat fata de cei care nu au facut sport.

| AlexCristi97 a răspuns:

Nu iti cumpara gantere cu greutate fixa, daca vrei sa investesti bani in ceva ia-ti de alea de pui tu cate greutate vrei...si o haltera.
Referitor la greutate, slabesti facand cardio si mai ales prin alimentatie corecta (70% conteaza alimentatia) asa ca renunta la paine, zahar, tot ce are faina, grasimi...

| AssoX a răspuns:

Nu esti ``cam grasut``, esti gras.Ganterele n-o sa te ajute cu nimic, grasimea trebuie data jos....deci du-te la alergat

| Emiilea a răspuns:

Poti sa iti cumperi si vei si slabi.
ATENTIE! Daca nu faci exercitiile corecte, poti sa risti diferse accidente, dureri de spate.