| Tiltsu a întrebat:

Salut am 15 ani si vreau sa imi cumpar niste gantere si nu stiu ce greutate sa aleg ceva recomandari? happy am 1.73 58kg

Răspuns Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Consider că la vârsta ta, maxim 7kg/ganteră.
Dar ai nevoie și de 5kg, si de 3kg; pentru că nu este bine să lucrezi doar cu o anumita greutate. O greutate este pentru forță, alta este pentru rezistență.
Niciodată -dar niciodată - nu te apuci de gantera mai înainte de a face exerciții fizice asa cum ai învățat la scoală, pentru că trebuie obligatoriu ca în felul acesta să încălzești mușchii si articulațiile mai înainte de orice efort la care vor fi supuse.
Ai grijă să nu depui efort prea mare; risti ca să iti slăbești mâna în loc să o întărești. Suprasolicitarea nu este bună. Nu trebuie sa depui efort pana la epuizarea puterii și a rezistentei mâinii.
Daca nu ai bani pentru toate cele trei tipuri de gantere, ia pe cea de 5kg. Intotdeauna sa tii cont de pozitie corecta si respiratie.

| Cosmin86 a răspuns:

"Nu trebuie sa depui efort pana la epuizarea puterii și a rezistentei mâinii.", ei nu. Daca vrei forta/masa ca lumea, te antrenezi pana tremuri.

Eu uneori, cand faceam antrenamente de skandenberg, lasam masina la club ca nu mai puteam sa conduc, aveam mainile praf (Abia puteam sa le intind).

| anonimg a răspuns:

Sanatatea se va pierde prin suprasolicitare. Si pentru multi ar fi fost mai bine pentru ei sa nu traga de fiare decat dupa aceasta sa se chinuie toata viata cu problemele aparute.
Si la ce foloseste unui om sa arate bine si/sau sa aiba forta daca prin castigarea acestora isi va pierde sanatatea?

| Cosmin86 a răspuns:

Nu-ti pierzi sanatatea, ca lasi timp de refacere. De-aia se lucreaza 1 grupa pe saptamana, sa aiba timp sa se refaca.

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Treci peste sfaturile date de "domnisoarele" de mai sus... ia-ti gantere reglabile.

Dar nu prea o sa faci muschi cu 2 gantere amarate, ai nevoie de mai multe chestii + multa mancare.

| Tiltsu explică (pentru Cosmin86):

La ce te referi cand zici mai multe chestii?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Tiltsu):

Haltere, suport pentru genuflexiuni, presa militara, bara de tractiuni (cu diferite prize), paralele (pentru flotari la paralele), banci reglabile, etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Serios tu te astepti ca baiatul sa-si faca o sala proprie cu tot ce trebuie? Are 15 ani... mai bine ar merge la sala direct sau sa faca tractiuni la bara si paralele in parc daca nu vrea, ar fi mai castigat decat cateva gantere ce nu rezolva mai nimic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand i-am zis ca are nevoie de mai multe chestii nu ma refeream sa le cumpere, ci sa mearga la sala. Ii explicam ce poate face acolo si nu poate acasa (si mai sunt exemple).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cu un power rack face aproape toate exercitiile.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incepe cu greutati mai mici de 3-5 kilograme dupa cateva luni ar fi bine sa iei ceva mai greu.

| siriusblack98 a răspuns:

Poti lua un set de gantere care se ajusteaza si iti alegi greutatea astfel incat sa poti face numarul de srii dori si desigur executia sa fie corecta. Uite iti las un link cu doua gantere care mie la capitolul calitate-pret mi se par foarte bune https://www.emag.ro/......DZPW62BBM/

| BuLaNNNeL a răspuns:

Greutatea cu care poti executa corect exercițiile, nu e logic?