| BuGsstormbunny a întrebat:

Am 16 ani, stau la țară într-un sat relativ mic. Dacă am o declarație pe proprie răspundere pentru activitate fizică individuală(mers pe bicicletă în special) ma pot depărta de exemplu 1km de la domiciliu? Nu iau contact cu alți oameni.

9 răspunsuri:
| morfeo a răspuns:

Starea de urgenta e facuta sa te tina in casa, si sa iesi pentru activitati super necesare: sa-ti iei alimente, sa platesti facturi, etc...
Deci daca vrei o amenda si nu stii cum sa faci, pedaleaza

| BuGsstormbunny explică (pentru morfeo):

Sunt conștient de asta, dar dacă mă dau pe câmp, nu văd o problemă atâta timp cât nu mă întâlnesc cu nimeni.

| RavenNymph a răspuns:

Poți ieși cu bicicleta, însă în declarația pe proprie răspundere este scris clar că sunt acceptate doar deplasările scurte, lângă domiciliu. Și eu cred că dacă ai ieși în câmp sau într-o pădure din apropierea locuinței nu ar exista riscuri prea mari, însă asta este legea și în locul tău nu aș risca. Nu poți știi pe unde patrulează polițiștii.

| Simpatic a răspuns:

Nu prea poti 1 km asta daca e sa fim corect la cum e formulata aceasta Ordonanta... zice in proximitatea locuintei, deci miscarea o faci in jurul case la cativa metri departare nu la 1 km.
Asta pentru activitatile sportive!

| kevin9 a răspuns:

Daca nu ai pe cineva care sa te dea in gat pe acolo normal ca poti

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La punctul 5 scrie: "activitate fizica individuala..., in apropierea locuintei". Apropierea locuintei este circa 5 minute de mers pe jos, adica circa 330 metri.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru morfeo):

Art. 1. – Se interzice circulația tuturor persoanelor în afara locuinței/gospodăriei, cu următoarele excepții:
e) deplasările scurte, în apropierea locuinței/gospodăriei, legate de activitatea fizică individuală a persoanelor (cu excluderea oricăror activități sportive de echipă), cât și pentru nevoile animalelor de companie/domestice;
Mersul pe bicicleta este o asemenea activitate.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Distanta "in apropierea locuintei" in acceptia prezenta este de pana la 500 de metrii, inclusiv mersul la magazine, farmacii etc.

| AnastasiaK a răspuns (pentru morfeo):

Iar internetul e facut ca sa putem sa ne documentam, nu ca sa intram pe diverse site-uri sa expunem informatii despre care habar n-avem. happy