| DenisNINJA007 a întrebat:

Am 17 ani, 1, 70 si vreau sa ma apuc de kickboxing. Acasă ma antrenez aproape zilnic. Din acest sport as vrea sa trăiesc....nu știu dacă sa încerc sau nu

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Antrenament acasa = apa de ploaie, zero.

Du-te la un club de lupte si vorbeste cu un antrenor, sa te evalueze! Si antreneaza-te acolo, NU acasa.

| Cosmin86 a răspuns:

Doar o mica parere: daca ajungi cunoscut in Kickboxing, poti face multi bani "indirect", gen cum a facut Ciprian Sora, care si-a deschis club de kickboxing (+fitness, BJJ si altele) si are o gramada de clienti. La fel a facut si Andrei Stoica, parca, si Iftimoaie si-a deschis cateva sali, etc.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca tot l-ai adus in discutie pe Ciprian, tocmai el zice sportivilor lui mereu ca in Romania sa ajungi sa traiesti din kickbox e aproape imposibil si intotdeauna le spune sa mearga la scoala/munca si sa nu se bazeze vreodata ca vor face bani din sportul asta. Aici vorbim de grupa lui de performanță, unde iti dai seama ca ii vrea prezenti la antrenamente, dar nu cu riscul de a ajunge sa moară de foame.

De asemenea, Ciprian, pe langa sala, pana in 2018 a fost angajat la politie...si cred ca predă pe acolo si acum, iar dacă nu, oricum are pensie ca a lucrat toata viata. Din sala aia chiar nu castiga atat de mult pe cat ai crede. Nu intru in mai multe detalii ca e raspunsul public si n-ar fi ok.

Fratii Stoica au sala, dar si sotii bogate.

In rest, avem campioni mondiali si nu-i stie nimeni.

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnastasiaK):

I see, da, am inteles ideea, nu trebuie sa dai mai multe detalii.
Credeam ca se castiga bine cu o sala de fitness/arte martiale, chiar ma gandeam la un mom dat sa-mi deschid o sala de forta happy

| AnastasiaK a răspuns (pentru Cosmin86):

In general, nu stiu. Eu am vorbit in particular. Cu salile de fitness poate ca ai dreptate...chiar nu stiu acolo happy

| siriusblack98 a răspuns (pentru AnastasiaK):

''Fratii Stoica au sala, dar si sotii bogate'' vreau si eu o sotie bogata sad

| siriusblack98 a răspuns:

De trait din asa ceva este extrem de greu. Ca din orice sport in general in Romania. Mai putin de 1 din 100 ajunge sa se poata intretina din sport. Iar cazuri ca Simona Halep, Morosanu, Doroftei, Hagi, este unul la cateva milioane de oameni. Nu renunta la sport dar sfatul meu este sa ai un job sau ceva care sa iti aduca o sursa de venit pana reusesti tu sa te intretii numai din kickbox.

| AnastasiaK a răspuns:

Pana sa castigi din sport, hai sa-ti fac lista cu ce trebuie sa investesti ca sa concurezi macar:

- legitimația - 20 lei
- viza ANUALĂ - 30 lei
- abonament la sală - pe AN cam 2000 lei
- cotizatie pentru înscrierea la concurs (se plateste MEREU cand intri intr-o competitie de amatori...si trebuie sa ai cateva sute sau macar zeci ca nu te baga nimeni la profesionisti din start) - 60 lei
- manusi - minim vreo 400 lei pe AN ca la antrenament zilnic se strica repede
- tibiere - 300-400 lei (da, gasesti si mai ieftine, dar pentru campionate iti trebuie echipament omologat)
- casca - 200 lei
- bandaje - sa zicem ca nu iei multe, 100 lei
- short kickbox - 100-200 lei
- cochilie - vreo 50 de lei cred
- proteza - tot vreo 50 (sau mult mai mult daca te duci la stomatolog sa-ti faca una buna)

Hainele nu le mai pun, dar tine cont ca exista (daca ai doar 2 haine de sport cum au unii, nu e suficient). Apoi, antrenorul poate sa te bage mai intai (sau și) la kick-light (unde ai nevoie de alt tip de tibiere si de botosei, vreo alti 300-400lei).

Mai adauga tu alimentatia, ca n-o sa-ti dea mami si tati sa mananci toata viata, e si aia cateva mii de lei. ++ deplasarile (te minti singur daca ai impresia ca sunt platite de cineva).

P.S. E dimineata si sunt sanse mari sa fi uitat eu sa adaug cate ceva, dar cred ca ti-ai format o parere. Nu vreau sa te descurajez sa faci sport, dar daca pornesti cu gandul ca vrei sa traiesti din kickbox, in Romania, macar sa stii la ce sa te astepti laughing

| Cosmin89321 a răspuns:

Ba,e super kickboxingu, da i o sansa macar rolling on the floor))

| Alexxx40383736 a răspuns:

Apuca te de kick frate.Eu fac de aproape 3 ani si daca te antrenezi intens, mănânci ce trebuie si gândești in lupta n o sa ai nicio problema.Esti cam mic pentru vârsta ta si imi e teama ca o sa ai ceva probleme cu adversarii la frontale.Sa înveți neapărat sa blochezi frontalele! Succes