| razvanule a întrebat:

Salut, am 17 ani, 1.73 inaltime si in 3 luni am slabit de la 83kg la 71kg o parte datorita sportului(cantonament) si marea parte de la o cura oarecum drastica de slabire iar acum in zona abdomenului am pielea lasata. Imi puteti recomanda niste exercitii fizice sau orice ca sa pot scapa de ea?

Răspuns Câştigător
| Eduard a răspuns:

Salut!
Ai facut o prostie, in ceea ce priveste dieta drastica. Nu se face asa cand slabesti, o sa se depuna la loc...
In fine. Mult sport aerobic (stretching), creme (du-te la farmacie si iti vor da), alimente sanatoase (bogate in vitamine A si E), abdomene (s-ar putea sa mearga, nu e garantat, fiecare e diferit din punct de vedere corporal) si mai e optiunea operatiei - liposuctie, cred ca se numeste sau ma insel).

Legat de celelalte comentarii: "200-250" abdomene...
Natsu14, nu vreau sa zic ca nu ai habar, dar mai documenteaza-te. Ceea ce propui tu e supraantrenament (accidentari, ruperi musculare, probleme cu spatele, febra foarte mare si dupa cateva zeci de repetari, executii gresite a abdomenelor, din cauza oboselii). Muschiul abdominal e un muschi ca oricare altul (singura diferenta o constituie faptul ca nu e scheletic) si se lucreaza ca oricare altul, in concluzie are nevoie de timp de refacere si de crestere (abdomenul creste ca orice muschi).
Alimentatie sanatoasa de acum incolo si poate intr-o perioada indelungata (un an de zile, vei reusi sa revii la normal). Apuca-te de sala de forta, s-ar putea sa ai inclinatii (esti endomorf, deci fa multa aerobica pe langa body-building). Pentru alte intrebari, mesaj.

Multa bafta!

2 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Pai da normal frate, la ce v-o manca pe voi in dansa sa tineti curi(ce mai cuvantlaughing ) de slabire. Ganditi si voi, ca daca grasimea dispare prea repede, nu are cum sa se intinda pielea. Asa iti chinui corpul, si e o prostie.
Acuma nu stiu, poti face 2 chestii.
1. Fa exercitii si daca zici ca ai 17 ani, faci si tu 35-45 flotari si 200-250 abdomene in fiecare seara spre exemplu. Ar trebuii sa poti la varsta aia.
2. Daca nu merge, ar mai fi o posibilitate. Daca zici ca ai tinut o cura drastica si dupa ti s-a lasat pielea, pai atunci te ingrasi inapoi, si dupa slbesti prin exercitii, pentru ai permite pielii sa se intinda calumea.
Dar sa faci ce am zis la 2. daca nu merge ce ti-am zis la 1.
funda?

| swee1love a răspuns:

Niste creme pentru tonifiare.
imi poti spune sh mie, pls ce cura ai tinut?puppy dog eyes