| c0smin7 a întrebat:

Salut, am 17 ani, 1, 75 inaltime si 60 de kg si sunt foarte slab as vrea daca puteti s'au stiti un program special de exercitii de facut acasa si c'am ce ar trebui sa mananc ca sa cresc in masa musculara nu vreau sa ma fac "malac" vreau doar sa pun masa musculara. Multumesc pentru ajutor

Răspuns Câştigător
| Jack323 a răspuns:

Dupa parerea mea nu e nevoie sa faci doar exercitii si mancarea are un rol foarte mare. In primul rand trebuie sa ai un asa zis "orar" la fiecare masa si sa nu mananci doar asa cand ti-e foame tie, ce vreau sa spun prin asta? adica sa te inveti sa manaci la ore fixe, de exemplu la ora 12:00 mananc sa zicem doua oua fierte si inca ceva, la ora 15:00 sau 16:00 mananc altceva si la ora 20:00 altceva. Te-ai prins tu. In al doilea rand trebuie sa stii ce mancare sa mananci pentru a pune masa musculara, Ouale au o sursa bogata de proteine, cat si carne de vita, somonul. mai sunt si altele. Iar in ultimul rand sa faci sport si prin sport nu spun sa faci 10 push-up, 10 tractiuni la bara si putine abdomene, doar esti barbat si vrei sa ai un corp superb. Pentru tine recomand 15 push-up apoi 30 abdomene, genoflexiunile, tractiuni etc. Apropo trebuie sa bei si multa apa. Aceasta fiind spuse din experienta mea te las pe tine sa dovedesti ca poti si ca vrei acest lucru. Bafta!

1 răspuns:
| mihionuț a răspuns:

Salut! Iti poti dezvolta masa musculara acasa.

Uite acest tip a facut pentru cei ca tine, programe de antrenament pentru acasa. https://m.youtube.com/user/Angelfitnesss

Cu ajutorul videoclipurilor lui, vei avea ceva rezultate. Pentru a creste in masa musculara trebuie sa iti faci un plan alimentar bine pus la punct(acet tip are si videoclipuri despre alimentatie foarte bune).

Daca urmezi acesti pasi, in ceva timp vei avea si rezultate, dar nu asa de rapide ca cele de la sala. Eu iti recomand sa te duci la sala(acolo exista mai multe aparate si va fi mai usor) sau macar sa iti cumperi niste greutati. Succes! big grin