| Black13LoL a întrebat:

Salut, am 17 ani (4 mai). Greutatea aproximativa de 65 kg chiar daca nu se vede, lumea imi da cu vreo -10. De cand a inceput vacanta am inceput sa practic sport, in sensul ca, posibilitatea de a face sala pe vara este 0 deoarece cea mai apropiata sala este la 30 km. Am achizitionat un sac de box, confectionat haltere-gantere. Am nevoie de putin ajutor, ca aspect fizic, as putea spune ca trag spre a arata ca un schilod. Mananc chiar mult, dar parca nu se leaga. M-am uitat pe internet dar nu gasesc ceva ce ar trebui sa respect deci as vrea sfaturi, din prezent. Am nevoie de urmatoarele, am vazut ca unii folosesc anumite proteine/vitamine, ce m-ar putea ajuta? Am un prieten care a spus sa iau creatina. Am si problema aia cu, articulatiile slabe, de exemplu: Cand fac flotari, pur si simplu scartaie, suna ciudat dar da. Inainte nu puteam nici o flotare sa fac, acum pot face 10 deodata. Am tras putin. De asemenea de ce as mai avea nevoie in "mini-sala" pe care am facut-o, cum am mai spus, am la dispozitie : Sac de box - bara tractiuni - haltera - gantere. Multumesc anticipat. Astept orice parere chiar daca nu sunteti la subiect, vreau sa stiu ce ati facut voi, aici ma refer la cei care practica sala.

4 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Ar fi folositoare o bara Z si niste discuri daca poti face rost. Nici la spate, din pacate, nu prea ai ce lucra (doar daca poti face tractiuni, desi ma indoiesc).
Este importanta alimentatia si un program de lucru. Cauta la angel fitness programe incepatori acasa, vei gasi cateva video-uri utile.

| mudokins78 a răspuns:

Programul de mâncare şi programul pe bucăţi la sală te va face ca un superman!
Dar să respecţi programul.
Care program? păi tu ţi-l faci!
Succes

| Otto19 a răspuns:

Manaca 6 mese pe zi si las-o mai usor cu exercititile, baga proteina in tine/ vitamine

| qest11 a răspuns:

Eu am avut o mini sala, si tot ca tine eram, slab. Asta se intampla prin 1999-2000. Mi-am cumparat discuri la greu, de la 1.75 la 20kg, vreo 160kg in total din care faceam combinatii de gantere si haltere. Cea mai grea gantera cu care lucrasem ajungea la 85kg si faceam ramat pentru spate cu o mana. Dupa un timp mi-am luat o banca de impins de la metro, si faceam doar impins inclinat, ca sa ma pot ridica cu haltera singur, in cazul in care esuam repetarea. Iarna sau vara 40 sau -30, eram la sala, sus intr-o mansarda de bloc. Mai aveam si o banca scott improvizata, din lemn. Ajunsesem pe la vreo 125 de kg, la 185cm. Din 2015 fac antrenament cand si cand, o data la cateva luni, si tot am vreo 100kg, si dupa jumatate de an am reusit sa fac flexii cu 60kg pentru bicepsi, deci nu m-am dus la vale de tot. Secretul: zero steroizi, chiar daca multi se supara. Nu prea mai am timp, m-am insurat si am plecat de acasa, desi nu la mare distanta. Creatina? Nu te baza prea mult pe ea. Proteina de dupa antrenament pe baza de zer sau soia, si cea de dinainte de culcare pe baza de lapte. In timpul antrenamentului consumam o bautura pe baza de apa si citrice stoarse, plus miere, dar nu foarte multa. Am observat ca dupa 2-3 ore de la ultima masa, dadeam cel mai bun randament la sala. Mancarea te moleseste inainte de antrenament. Cu o seara inainte incearca sa te gandesti la antrenamentul ce va urma, repetarile ce le vei face, si vei fi uimit a doua zi. Nu manca mult, ci atat cat trebuie. Trebuie sa te si odihnesti. La un antrenament bun, o sa ai si o febra musculara. Trebuie sa ai grija sa nu te accidentezi, dar inevitabil tot te vei accidenta. Ia-o usor daca simti ca te doare. In general durerile apar la umeri, coate, si pe la spate, dar si incheietura mainii sau genunchi. Cele de la spate, te tin departe de sala, deci tine spatele cat mai drept. Exercitiile care solicita spatele sunt flexiile pentru bicepsi, geneflexiunile si flexii concentrate pentru bicepsi cu gantera, dar si impinsul la piept, daca arcuiesti prea tare spatele. Pentru a evita accidentarile, fa inclazirea, hidrateaza-te, si creste treptat greutatile. Citeste si revistele de specialitate pentru informatii, si nu uita ca un corp frumos se face si fara steroizi anabolizanti, chiar si ectomorf fiind.