| Mntz a întrebat:

Salut am 17 ani si fac sala de 2 luni si as vrea sa iau niste proteine pentru masa musculara si cresterea in greutate credeti ca e bine?

22 răspunsuri:
| klau95 a răspuns:

Da e adevarat ca daca bagi in tine numai proteine artificiale si suplimente te cam umfli si nu faci mare lucru pe cand, daca mananci natural, e mult mai bine.
Cam asa ar veni ''Mananci artificial, pui muschii rapid si scapi usor.Mananci natural pui muschii mai greu si se tin foarte mult pe tine.''
Iti recomand sa ie-i 30 g proteine sau suplimente nutritive cum ar fi un baton si restul alimentatie naturala uite aica toate mancarurile care te intereseaza http://calorii.oneden.com/
Si dupa cum ti s-a mai spus ai nevoie de 1g proteine pe kg corp sau sa dublezi cantitatea adica 2g pe kg corp.

| SpaNu88 a răspuns:

90% din cei care au postat pana acum sunt foarte frustrati probabil de rezultatele care nu apar recomandand "Nu Folosi asa ceva ca te distrugi" sau "ele te umfla, nu-ti faci muschi cu proteine" Cea mai mare aberatie pe care am auzit'o in viata mea!

la 18 ani foloseam pudre proteice si nu eram cat ursu, dar aratam mai bine ca 99% din toti care au postat pana acum.
@MNTZ: la varsta pe care o ai cel mai indicat ar fi sa cumperi niste vitamine si minerale si daca ai si bani un concentrat proteic (80% +). Succes

| Dkgray a răspuns (pentru SpaNu88):

Ma simt printre cei 10% laughing Sunt satul de toti frustratii, cum le-ai zis tu care au impresia ca sunt experti in domeniul asta si imprastie tot felul de mituri penibile cum ca de la ''proteine''(termenul popular) o sa ai probleme cu ficatul, inima, nu ti se mai scoala p. a si multe alte aberatii de genul. Parca e sport national mai nou:''romanul le stie pe toate''laughing
Bafta!

| SpaNu88 a răspuns (pentru Dkgray):

Majoritatea confunda suplimentele su steroizii ceea ce mi se pare absurd ca mai si dau astfel de 'indicatii' calculate si bine puse la punctlaughing
"Mai bine taci si pari prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu..."

| Dkgray a răspuns:

Nu ai precizat ce buget ai. Daca ti-ai pus la punct alimentatia, antrenamentul, odihna poti sa consumi si concentrate proteice.
http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-2-27-kg/
http://www.scitecnutrition.ro/......000-g.html
Cel de la Scitec este un izolat proteic. Ceva mai scumpe, dar ambele sunt produse de calitate. Nu uita sa adaugi si carbo in shake-ul de dupa antrenament(dextroza si/sau maltodextrina).

| Kyrie a răspuns:

Tu n-ai citit in viata ta despre proteine?

| Mntz explică (pentru Kyrie):

Normal ca am citit doar ca am vrut sa vad ce parere au altii despre asta

| Kyrie a răspuns:

Iti recomand eu
• Conteaza sa fii fibrat nu sa ai masa inutila de apa laughing, fa cu greutati mari si repetari putine (maxim 3-4 repetari) in mai multe serii pentru forta pentru o anumita grupa
• Lasa aparentele ca nu impresionezi pe nimeni, lasa proteinele, mai bine mananca ciocolata (ca-ti da multa energie) si bea un energizant cu 1-2 ore inainte sa te apuci, fii sigur ca ai mancat cu 3 ore inainte sau 3 ore jumate depinde de digestia ta, si lucreaza un grup pana la epuizare totala si apoi continua sa lucrezi alt grup

Deci cum spuneam, lasa proteinele, lasa aparentele ca nu impresionezi pe nimeni si mai bine te duci la sala sa faci forta nu muschi, si asa de facut muschi tot faci ca nu ai cum sa nu faci chiar daca faci exercitii cu repetari putine

Am fost de ajutor de data asta? si explicit si etc? eu nu spun prostii aici sa stii happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Kyrie):

Esti pe langa

| SpawNury a răspuns:

Salut, nu te lua dupa altii. Nu lua proteine, ele te umfla, nu-ti faci muschi cu proteine. De exemplu daca iei proteine, in 2 saptamani te faci cat ursu` muschi etc. Dar daca te lasi, in 2/3 saptamani te "desumflii" adica nu pui nimic pe tine cu proteine, doar te umfla. Mai bine trage fara proteine ca sa pui pe tine, succes. happy

| Mntz explică (pentru SpawNury):

Mersi pentru raspunswinking ai dreptate in mare parte dar depinde si ce proteine eiwinking

| nesuferit a răspuns (pentru SpawNury):

Esti lemn tare, cum sa tragi ma fara proteina. si normal ca daca te lasi pierzi din masa musculara la ce te astepti
@Mntz daca tu consideri ca nu iti iei suficiente proteine din mancare pe zi, atunci iti recomand sa iei un supliment
Pe zi ai nevoie 2x greutatea ta in grame. daca mananci bine, nu are rost sa arunci bani pe sulimente

| Dkgray a răspuns (pentru SpawNury):

Ce chestie, fac bodybuilding de cativa ani(cu niste pauze intre evident), am consumat multe concentrate proteice, in timpul asta nu m-am facut nici ''cat ursu''(am pus evident kilograme bune de masa musculara de calitate) si cand am luat pauza de la suplimente(in timpul asta avand o alimentatie bine pusa la punct si facand sala) ca sa vezi nu m-am ''desumflat''. Si multi altii care consuma concentrate proteice nu au patit nici unul dintre lucrurile enumerate de tine.
In concluzie informeaza-te ca esti praf in domeniul asta.

| SpawNury a răspuns (pentru nesuferit):

Frate, esti topor? Hai sa iti zic, un prieten al meu a murit din cauza proteinelor happy, si da. pierzi din masa musculara daca te lasi. dar nu atat de repede. happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru SpawNury):

Cum sa mori din cauza proteinelor? Sigur nu lua si steroizi pe ascuns?

| SpawNury a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca coprul nu face fata la proteine luate in cantitati mari deodata, da o "eroare".

| Cosmin86 a răspuns (pentru SpawNury):

Asta e valabil la orice, cati au ajuns la spital la urgente pentru ca au bagat prea multa mancare ( in special de craciun )? O portie dintr-un supliment are cam 20 de grame de proteine ( daca nu e gainer, altfel 55 ), ceea ce nu inseamna prea mult. ( un piept de pui de 100 de grame are tot 20 de grame de proteine ).

| naitreaba a răspuns:

Salut, pentru varsta ta e bine, dar nu lua in exces ca te fac sa ai ganduri sinucigase.

| Rango a răspuns:

Nu.Luand proteine tu ai sa iti fortezi organismul.Mai bine fa muschi fara tratamente artificiale.

| Flor1N94 a răspuns:

Nu iti recomand proteinele, dauneaza foarte mult, in plus proteinele de umfla si muschii care ii faci sunt APA nimic alceva, nu mai bine faci tu sala fara proteine, si dupa 3-6 luni o sa fi foarte multumit de ceea ce ai obtinut (mai greu, dar natural) fara ajutorul proteinelor.
P.S: Consuma piept de pui la gratar, peste (preferabil ton), lapte, fructe si legume multe, si daca mai vrei energie in plus, inainte de antrenament cu 1h o ciocolata, sau 2h inainte un energizant! Bafta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Flor1N94):

Confunzi proteinele cu steroizii

| Sabau_Alex_1997 a răspuns:

Salut, poti incepe sa iei proteine dar doar daca faci sala, daca stii ca intr-o buna zi nu vei mai practica sala atunci nu lua, mananca carne de pui, peste(preferabil ton), lapte, shakeuri de banane, migdale - acestea sunt unele alimente care contim multe proteine. Succes