| anonim_4396 a întrebat:

Am 21 de ani care ar fi varsta ideala pentru a ma apuca de sala mentionez ca am 1, 73cm si 50kg dar as vrea sa iau masa musculara in special in brate trebuie tinut un regim ceva?

38 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Faci zilnic urmatoarele:
- minim 50 flotari
- minim 50 genuflexiuni
- minim 200 grame gratar sau alte produse de carne (fara aditive)
- minim 2 oua fierte (dimineata)
- in rest, cat si ce iti mai cere organismul

| AnastasiaK a răspuns (pentru Bula):

Si in afara de pierdut vremea, la ce-l mai ajuta ce ai zis tu?

| Bula a răspuns (pentru AnastasiaK):

Fa si tu fiecare dimineata cel putin 50 flotari + 50 genuflexiuni si vei afla.
Vei avea si foame ca un leu (daca rezisti tongue )

| Alexandru250201 a răspuns (pentru Bula):

Scuze ca intervin, dar se zice genuflexiuni de la genunchi, nu de la "genonchi"

| AnastasiaK a răspuns (pentru Bula):

Fac vreo 60 (2x30) din fiecare, nu dimineata ce-i drept si nu in fiecare zi (doar 6 zile pe saptamana). Totusi, nu se pune problema sa-mi creasca masa musculara sau orice altceva de la ele, sunt incluse in partea de incalzire tongue

Antrenamentele pentru masa musculara se fac cu exercitii cu greutati in asa fel incat sa nu poti executa mai mult de 8-10 repetari intr-un set. Daca nu stii, nu vorbi, e mai simplu happy

| Bula a răspuns (pentru Alexandru250201):

Multumesc pentru observatie, ai dreptate!

| Bula a răspuns (pentru AnastasiaK):

Am spus MINIM 50, dintr-una, la inceput, care se tot creste ulterior (intr-o luna chiar se ajunge la 100).
10-20-30 sunt suficiente chiar doar pentru incalzire.

Iar daca exercitiile sunt facute dimineata, pofta care urmeaza atrage si mancarea necesara corpului, pentru dezvoltare.

In afara de astea, am scris: mai poate face si manca ce-i doreste organismul.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Bula):

Da, sa-mi fie rusine ca nu-mi pierd timpul cu mai mult de 30 de repetari pe set (care oricum ar fi prea multe daca m-as antrena pentru masa musculara). Nu fac genuflexiuni si flotari simple decat la incalzire si ocazional la antrenamentele de kickboxing intre reprize, de rest prefer sa aleg variatiile ceva mai dificile.

Ultima data cand am facut seturi cu mai multe repetari la genuflexiuni a fost acum aproape un an cand am facut challenge-ul ala cu 2000 squats a day (l-am facut din plictiseala, sa fie clar, nu ca ar fi util la ceva) si faceam seturi de cate 300 si 100. Deci, cred ca am o "vaga" idee despre ce inseamna sa faci genuflexiuni si flotari asa ca nu e cazul sa ma plictisesti pe mine cu ideea de a face minimum 50 de fiecare. In schimb, am o sugestie: fa-le tu si te vei convinge singur ce prostii ai reusit sa recomanzi.

Edit:
Ca sa revin totusi la intrebarea initiala: pentru masa musculara se fac antrenamente cu putine repetari si obligatoriu cu greutati. Cand faci multe repetari, antrenezi rezistenta. In plus, niciodata nu antrenezi aceeasi grupa zilnic, muschii cresc in zilele de pauza. Cat despre alimentatie, trebuie sa fii clar in surplus caloric si nu, nu mananci ce vrei, ci numeri macronutrienti.

| Bula a răspuns (pentru AnastasiaK):

Stiu ce spun, personal am facut asa cum am scris, cand am fost de varsta lui.
Crede-ma, fetele ma invideau pentru conditia fizica pe care am avut-o.
Constant am avut conditie fizica buna pana aproape de 35 ani, cand a intervenit "mama natura" cu un accident neasteptat, care m-a schimbat radical.

| anonim_4396 explică (pentru AnastasiaK):

Ma dezamagesti, in ce studiu sau la ce culturisti ai citit tu ca nu ar trebui sa faci mai mult de 8-12 repetari, astea sunt invechite de mult
incearca metoda repetarilor 3 serii cu 20 de repetari dar nu incalzirea genuflexiuni cu greutate, sa vezi cum te simti in timpul seturilor si dupã cateva zile. O sa ma înjuri de toti dracii daca chiar faci asta.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Alea sunt o ramura a HIIT, uite ce propunea DY la biceps:
https://imgur.com/a/qxo5JXY
Merge pe culturismul clasic, ceea ce nu e gresit.
Ai fost cam rea cu domnul Bula.

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Cred ca ai gresit persoana rolling on the floor

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

La ultima frază, dar n-am mai stat sa dau la fiecare in parte.

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Nu este HIIT, adicã iti pune conditionare. Asta functioneaza la un incepator ceva timp, sau la unu care foloseste steroizi dar Daca esti natural iti trebuie mult volum, mai mult conteazã numarul de repetari x greutate pentru masa musculara. Eu la un antrenament fac si 200-300 repetari la brate 5x20 sau 4x25 merge cel mai bine, nu la toate exercitiile doar nu cele de izolare. Metoda este a lui Louie Simmons

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cum iti merge cu 200 de rep la o grupa mica? laughing eu doar la gambe trec de 15, 20 mai exact. Ia exemplifica-mi (daca doresti) sa vad mai exact caci N-am auzit niciodata de 300 rep. Cum adică nu la toate exercițiile doar NU cele de izolare, n-am inteles, adică cele de baza?

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-a raspuns deja BuLaNNNeL la prima parte. Nu inteleg cum de te-a surprins totusi, rar am vazut programe pentru masa musculara care sa treaca de 12 repetari si foarte rar de 15. Varianta cu 3 serii a cate 20 de repetari nu am vazut-o, dar nu te contrazic, o sa caut (sau poate imi zici tu de unde ai preluat-o?). In orice caz, de la 20 pana la 50 e cale lunga happy

Stai calm, nu te injura nimeni. Dupa cum am zis si in raspunsurile anterioare, nu ma intereseaza sa dezvolt masa musculara momentan.

| AnastasiaK a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Pai nu mi-am dat seama ca scopul lui era sa fie "invideat" de fete. Acum ca stiu, nu-i mai comentez nimic, desi nu cred ca eu i-as invidia conditia fizica happy

| anonim_4396 explică (pentru AnastasiaK):

Din cartea Science and Practice of Strenght Training.
De unde pânã unde chestia asta cu 8-12 daca scazi mai mult, sau creasti e o problema. Poti face se o singura repetare chiar pânã la 100 la un singur set, muschiul tot lucreazã. Forta intr-adevar e pentru sistemul nervos, devi bun in numarul si miscarea care o faci, dar daca nu il schimbi ceva plafonezi. Decât sa te duci toatã ziua pe 3-4x8x12 la tot mai bine te lasi de salã.
https://fitnesshealth.co/......ion-method

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Acum se explica de ce majoritatea singurele grupe mai dezvoltate sunt gambele si pieptul.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Zilnic? Vorbesti serios?

| RAY a răspuns:

Sa vedem
carbohidrati dau energie rapida =recomand fructe, miere
proteinele ajuta la masa musculara =recomand o dieta bogata in carne de calitate, proteine de calitate
grasimile ajuta si ele desi nu le ignora
ai grija la somn =cand dormim organismul se reface, practic atunci creste masa musculara cand dormi, este important sa bem apa plata nu sucuri gen coca cola =otrava
este important sa faci si cardio =bagi o alergare de 30 de min sau o plimbare in aer liber de 2, 3 ore
recomand sa cumperi 2 gantere si sa bagi aceste excertiti https://www.youtube.com/watch?v=ThA6Yv9OOfc&feature=youtu.be

| sierra1 a răspuns:

Vîrsta ideală este ACUM. Niciodată nu e prea târziu așa că spor la lucru. La sală vei găsi un antrenor care îți arată exact ce exerciții vei face.

| Sn4k3 a răspuns:

Surplus caloric (minim 2500 calorii), carbohidrati (minim 300g), proteine (in jur de 2g/kg).

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pentru inceput ar trebui sa frecventezi Sala de mese, pana ajungi macar la 75 Kg.

| anonim_4396 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nasol ce spui acolo pentru ca am metabolismul rapidlaughing))

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Amplificarea procesului metabolic prin efortul depus la sala invocata de tine ai luat in calcul?winking tongue laughing

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica nu stii sa mananci laughing Asta cu metabolismul rapid e deja veche rau. Totusi, cat timp folosesti scuza asta, poti sa-ti iei la revedere de la masa musculara happy

De apucat de sala te poti apuca oricand, puteai incepe si acum cativa ani. Cat despre alimentatie...nu mi se pare ca ar avea rost sa vorbesc.

Răspuns utilizator avertizat
| BuLaNNNeL a răspuns:

"În special brate" rolling on the floor)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing 1.73 si 50 Kg si eu care credeam ca sunt slab...

| Alexandru250201 a răspuns:

Nu, sa mananci foarte bine, adica sa nu- lasi corpul sa-i fie foame, sa te antrenezi intr-una si sa dormi 7-8 ore

| alii98 a răspuns:

Nu neaparat, de preferat sa mananci mai mult(daca ai probleme cu pusul in greutate), sa te uiti pe internet la diete pentru facut muschi si te poti apuca dupa ce se dezvolta muschii, pe la vreo 15-16 ani poti incepe in mod sanatos, da merge si mai devreme

| Cosmin86 a răspuns (pentru alii98):

Are deja 21 de ani, ce vorbesti de 15-16?

| alii98 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ca de atunci se poate duce la sala, el a intrebat varsta ideala...

| ioneln a răspuns:

Sper ca motivul pentru care te apuci de sala esti oricare altul in afara de agatatul femeilor

Nu de alta dar daca asta vrei vei avea o MARE DEZAMAGIRE
daca crezi ca se va intampla cumva vreo minune si o sa ai gagici in dreapta si in stanga ta doar prin asta...

femeilor nu le pasa daca ai muschi sau nu crede-ma
sunt o gramada de fraieri care inca mai cred ceea ce marketingul si reclamele le spun nu fi unul dintre ei...

Daca nu ai personalitate o stare de spirit ok valori in viata sa stii sa dansezi sa fii cult etc esti praf de la bun inceput.

Tipii care au muschi in general educatia si valorile lor sunt absolut superficiale si nu e mare lucru de ei si de viata lor in afara de chestiile alea de pe ei care nu reprezinta nimic altceva decat o forma de validare sociala. de atragere a atentiei ca altceva ei nu au de oferit decat asta

| RAY a răspuns (pentru ioneln):

Sport faci pentru sanatatea fizica, cunoasterea, cultura pentru sanatatea creierului

| ioneln a răspuns (pentru RAY):

Nu e nevoie sa comentezi la fiecare raspuns tinere scolar
incearca sa petreci timp si in natura fara smartphone si nu sta cu ochelarii de distanta cand citesti de aproape sa nu-ti creasca dioptriile

spor

| rtvgewrdv a răspuns:

Eu Am 16 ani o inaltime de 1 m 75 si 53 de kg cu 3 luni in urma cand m-am apucat de sala aveam undeva 50-51 de kg si pot sa spun ca am evoluat putin.Iti recomand sa frecventezi sala de forta.