| anonim_4396 a întrebat:

Salut am un prieten de 14 ani care face sala de 3 saptamani, a facut acasa 1 an exercitii cu greutati dar nu fusese ceva serios, masa musculara o are dezvoltata e un pic mai grasut dar arata bine...intrebarea e Daca face sala de la varsta asta poate sa nu mai creasca, sau sa aiba probleme cu spatele inaltime 1. 73cm

Răspuns Câştigător
| Mihai95M a răspuns:

1. 73 destul de bine... da poate sa se apuce de sala dar e bine a se evita exercitile la presa si greutatile foarte mari... despre problemele cu spetele, daca face exercitiile corect si tine spatele drept nu o sa aiba probleme
P. S : sa nu consume steroizi... etc. pana nu isi defineste masa musculara

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

O sa aiba probleme cu inaltimea DOAR daca face exercitii cu greutate libera in spate (pune presiune asupra coloanei). daca pune presiune asupra coloanei, pune presiune pe discurile coloanei responsabile de crestere si le taseaza. dar asta inseamna greutati mari (30 kg sau mai mult). la 14 ani daca face sala nici macar nu se dezvolta hormonal normal. sala e pentru 18 ani +, cand dezvoltarea corpului e completa sau aproape de final...asa cu sala la 11-14 ani e o porcarie, oricat lucrezi la varsta asta tot ca un pui dezosat arati, ca nu te ajuta corpul cu ce vrei tu sa faci

| JokerV a răspuns:

Chestia e ca nu lucreaza cu exercitii mari doar la piept ridica 35kg inreast nimic mai greu...

| lion4ever a răspuns:

Nu cred ca o sa pateasca nimic ca si varazmiu face sala de atatia ani ca nici nu-i mai numar
depinde ssi de organismul lui zic eu...

| Mihai95M a răspuns:

Am uitat sa raspund... nu o sa se opreasca din crestere.