| Stalin_2493 a întrebat:

Salut.Am o dilema in legatura cu proba de viteza pe 50 de m.In prezent scot 8.0 (prima serie) (ieri am scos 7, 5 batea vantul si cred ca de asta-a doua serie).Ce as putea sa fac ca cel putin pana in vara sa ajung la 7.0 sau 7.1? Mentionez ca am 1.77 si 68 kg, 18 ani...la proba de rezistenta scot 3:42 pe 1000m(ieri ca batea vantul). Sfaturi? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Nickname1890 a răspuns:

In primul rand alearga pe varfuri, ridica genunchii in fata cand alergi. Ridici genunchiul iar apoi il apesi in forta in jos in asfalt cand pui piciorul jos. Indoaie piciorul la spate din genunchi ca atunci cand faci alergare cu calcaiele la sezut. De acolo iti vei lua forta necesara ca sa aduci genunchiul sus in fata (ca atunci cand faci alegare cu genunchii sus).

Bratele indoite la unghi de 90% cu unul tragi de cot in spate cat de tare poti iar cu celalalt il impingi in fata si in sus in forta dar degetele sa nu treaca de nivelul fruntii.

Dupa plecarea din blockstart sau in general dupa plecare chiar daca nu ai blockstart pozitia corpului este aplecata spre inainte si usor usor pe parcursul primilor 10-20 de metrii ridici usor pozitia corpului pana ajungi perfect drept. De asemenea in faza de inceput trebuie sa faci pasi mai marunti si mai rapizi si pe masura ce accelerezi maresti pasii pana ajungi la viteza maxima.

La 1000 m alergi bine mai ales daca era si vant. Iar la sprint daca tii cont de tot ce ti-am scris acolo si exersezi ar trebui sa poti sa cobori pe la 6.0 sau 6.5.

Si ca un ultim sfat general, la 50 m ca la 100m este vorba de FORTA. Deci trage cat poti de tare din tot corpul. Toti muschii trebuie sa lucreze la maximum.

3 răspunsuri:
| magazinulDepeBlog a răspuns:

Ai putea sa alergi intr-un parc acum ca vine primavara...si la sfarsit, dupa ce faci mia de metri sa faci 5 sprinturi cu pauze intre ele. Daca faci asta de 4, 5 ori pe samtamana, nu o sa mai ai probleme -! cand se apropie vara sa incerci sa alergi si la 11, 12 ziua, cand este foarte cald (dar sa nu exagerezi) pentru ca tu o sa dai proba in soare (iar temperatura este foarte importanta). Bafta!

| vegeta a răspuns:

Trebuie sa faci alergare in fiecare zi ca sa ai conditie fizica buna pe timp ce trece condtia va fi din ce in ce mai buna...

| xCrazyWolf a răspuns:

Trebuie sa te antrenezi neaprat..Eu la 13 ani am scos pe 50 m 6.2 secunde. deci. trebuie sa tragi. Antreneaza-te mai des, mergi zilnic afara si alearga. Incearca antrenamentele HIT