| Anonymus135690 a întrebat:

Salut, îmi puteți da câteva sfaturi pentru alergarea de rezistență 1000m pentru a menține aceeași viteză constantă?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Antrenament cat mai mult
nu pleci in forta
inveti sa respiri corect

| Lupică27 a răspuns:

Da, sa te inveti sa inspiri pe nas si sa expiri pe gura

| adryang78 a răspuns:

Respirația este foarte importantă. În general, inspiri pe 3-4 pași, poate chiar 5, în funcție de capacitatea ta pulmonară, și expiri pe același număr de pași.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Antrenor, regim alimentar, dar cel mai important creșterea distanței alergate puțin, câte puțin, până ajungi la 1 km.

| SkandallKamataru a răspuns:

Daca vrei sa inveti sa alergi cat mai mult si cat mai bine, tot ce trebuie sa faci e sa mananci cum trebuie si sa alergi in principiu. In special inante de antrenament, niste carbohidrati rapid intra foarte bine (de ex o banana felii pusa pe o rondea de orez, sau pe 2 felii de paine) cu 10 min inainte de antrenament, si vezi sa fii hidratat.

| Teajut123SMR1 a răspuns:

Incearca sa alergi cu aceeasi viteza 1000m