| boss97 a întrebat:

Salut.Am o furca cu suspensie dubla de la o bicicleta, si se misca cam greu cand ma apas pe ea.Ce sa fac ca sa imi mearga usor si sa actioneze cand roata de pe fata intra in gropi sau teren accidentat?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai o rotita si o misti intro directie apoi apesi sa vezi cum se lasa furca. Daca e fara rotita mergi asa n-ai ce face

| Danzell a răspuns:

Depinde acum. daca ai bicicleta de ceva timp si inainte mergea ok ai putea incerca sa cureti.

mai depinde si de sistemul de suspensie pe care il ai. daca ai suspensie pe arc sau pe piston

pe arc varianta ar fi sa inlocuiesti arcurile cu unele mai moi

pe piston (daca e pe perna de aer sau ulei) ar trebui scos un pic din ce e in cilindru. poate e o valva ceva.

Alta varianta ar fi sa te duci la un magazin de reparat biciclete. si sa iti faca ei.

| Danzell a răspuns (pentru Danzell):

Nu sunt sigur insa unele suspensii au un surub ceva in capatul cilindrului care daca il rotesti creste sau scade rigiditatea suspensiilor
repet nu sunt sigur am vazut tipul asta de sistem doar la o bicicleta si trebuie de obicei reglat in asa fel incat sa aiba aceeasi rigiditate pe ambele parti