| skull12 a întrebat:

Salut, am o problema, de vreo 3 zile incoace imi scartaie bicicleta la zona pedalelor si este foarte nasol, imi puteti zice ce sa fac? si n-am garantie la ea broken heart va rog.

FUNDA! pentru cine functioneaza!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cred ca s-a dus butucul ci cred ca s-a dus coroana cu bile. Eu, in cazuri de astea, cumparam doua coroane, desfaceam pedalele, scoteam axul pedalei din ea, le curatam cu benzina sau diluant cu perie si carpa, pastram bilele vechi, colectam si bilele noi si puneam un pic de vaselina. Apoi fixam bila langa bila (fara suportul de coroana). In felul asta pedala tinea mai mult decat una noua cu coroana.
Uite cum se demonteaza pedala: http://bit.ly/2G7KtHm
Din pacate n-am gasit un film cu scaoterea axului din pedala dupa ce ai demontat-o. Daca nu poti sa o demontezi exista si spray cu vaselina: http://bit.ly/2KX3LTI Dar asta este o solutie paleativa daca este rupta coroana.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ti s-a dus butucul, ala nu costa mult dar mai bine o lasi la un mecanic de biciclete

| sierra1 a răspuns:

Ulei sau spray siliconic