| Ion_Ivanovici_1995 a întrebat:

Am si eu o intrebare: care sunt conditiile in care portarii de futsal pot degaja mingea cu piciorul?

1 răspuns:
| P3d1a a răspuns:

Regulile oficiale FIFA pentru futsal spun ca portarii au 4 secunde sa arunce mingea in joc, fie cu piciorul, fie cu mana iar apoi nu au voie sa o atinga din nou, decat daca o suteaza un jucator din echipa adversa sau o respinge (fara sa vrea) un jucator din echipa aliata. Deci daca iei mingea in mana si o pui jos, se pune ca deja ai degajat-o, banuiesc.

Nu prea o poti degaja pentru ca nu exista reguli care sa spuna ca cei din echipa adversa nu au voie sa atinga mingea in timp ce tu o degajezi cu piciorul.