| Popa_Eduard_1995_L6YU a întrebat:

Am si eu o problemă la bicicleta. Am pus frana si prietenul meu a pus frana si mi-a rupt schimbatorul spate, ala de foi. Este rupt bratul ala care se prinde de cadru. Credeti ca se poate suda? ( este aluminiu cred, este tourney ). Sau sa pun o foiță de metal peste ruptură si sa sudez foita aia? Pot lua de la alta bicicleta schimbatorul, s-ar potrivi?

3 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Schimbatorul spate e de pinioane nu de foi.
Nu se repara, se schimba.
Poti lua de la alta bicicleta dar sa fie pentru acelasi numar de pinioane, altfel nu se pupa cu schimbatorul de pe ghidon.

| Popa_Eduard_1995_L6YU explică (pentru danbnz):

As schimba doar urechiusa care tine schimbator ul de cadru ca doar aia s-a rupt dar nu stiu daca intra in forma de la urechiusa asta

| danbnz a răspuns (pentru Popa_Eduard_1995_L6YU):

Uita-te aici poate gasesti ceva la fel:
https://piese-accesorii-biciclete.ro/piese-biciclete/urechi-cadru