| yo0krysty99 a întrebat:

Am si eu o problema si vreau sa cer sfatul cunoscatorilor. Mentionez ca am 16 ani, 175cm si 57 kg. Nu reusesc sa pun nimic pe mine desi merg la sala de ceva vreme, am o alimentatie bogata( mananc 6 mese pe zi bogate in proteine si carbohidrati) + suplimente, antrenamentul il am bine pus la punct mai ales ca prietenul meu cu care imi fac antrenamentul a lucrat multi ani in acea sala ca instructor. Am fost la cativa medici sa imi rezolv problema si majoritatea mi-au recomandat naposimul. M-am document putin pe internet si am vazut ca unii spun ca ciclul de naposim nu se ia singur si altii ca poate fi luat si fara alti steroizi, deci mai trebuie ceva luat pe langa el in afara de hepatoprotector(Liv.52), antiestrogeni(proviron, tamoxifen)? Ceva gen sustanon, testosteron enantat, etc... daca da cum ar trebui luat ciclul? Sunt constient de efectele secundare si nu vreau raspunsuri gen "steroizi de la 16 ani?", daca imi recomanda naposim un "dopat de la coltul strazii" tineam cont de un astfel de raspuns!

29 răspunsuri:
| mihaibrad a răspuns:

O sa ai exact genul ala de raspuns
daca la 16 ani preocuparea ta sunt steroizii, inseamna ca esti un tip foarte complexat
lucreaza cu complexul si nu cu efectul lui
sigur gasesti calitati pe care sa ti le imbunatatesti, nu pari sa fii tantalau deloc
poti sa ma injuri, stiu ca nu ti am respectat dorinta, dar e aberant ce am citit
ps. acel complex nerezolvat iti va da batai de cap mari in viata, daca nu ii dai de cap timpuriu

| JohnnyBi a răspuns:

Nu mai minti nesimtitule. doctorii nu recomanda o substanta interzisa in Europa, prevazuta de codul penal roman ca fiind pedepsibila posesia substantei cu 3 luni pana la 5 ani si amenda penaka intre 5000-20000 ron.
niciun doctor nu va recomanda un steroid, mai ales unul care se aromatizeaza puternic, mai ales unei persoane sub 25 ani. sa nu zic ca la 16 ani.

eu dupa dubla fractura de radius, nevralgie toracala si zdrobirea nervului sciatic iau steroizi (deca-durabolin) si injectiile mi le face doctorul curant. dat faptului ca nu am voie legal sa detin steroizi chiar daca sunt indicati pentru oase si nervi zgrobiti. si am ciclu complet pe care mi-l face doctorul cap-coada pentru o afectiune grava. nu un moft retard.

daca ziceai adevarul, doctorul ala ti-ar fi facut ciclul complet, dar esti un pusti mincinos care vrea muschi si gasesti scuza asta penibila cu doctorul. doctorii nu recomanda stero copiilor si nu recomanda o substanta agatata in aer. daca recomanda ceva inseamna ciclu complet + pct + reteta + indicatii complete de utilizare. tu nu ai nimic din astea

| yo0krysty99 explică (pentru JohnnyBi):

Pur si simplu esti pe langa. Zici tu ca un doctor nu recomanda naposim? rolling on the floor Te anunt ca esti foarte prost informat in legatura cu naposimul, el este legal in Romania(chiar e produs la Moldova). Hai sa facem o mica "logicarie" daca un doctor nu iti recomanda naposimul in anumite afectiuni cum il poti cumpara de la farmacie fara reteta? Naposimul nu se vinde la farmacie fara o prescriptie medicala! Si inca ceva, sunt foarte multi copii care sufera de anemie sau mai stiu eu ce boala la varste foarte fragede si fac cura cu naposim(logic doze foarte mici). Am scapat de mult de acel complex : "vreau sa arat ca Arnold ca sa agat fete". Deci ma asteptam la un raspuns la subiect nu aberatii. Daca citeai bine ai fi vazut ca am specificat 2 antiestrogeni deoarece stiu destul de bine ca naposimul se aromatizeaza aproape total. Inainte sa folosesti cuvinte precum "nesimtit" informeaza-te si pe urma posteaza un raspuns cu scopul de a ajuta(vn in general, nu ma refer neaparat la mine).

| yo0krysty99 explică (pentru mihaibrad):

Chiar nu am motiv sa te injur. Si nu ma simt complexat deloc, nici nu ma gandesc la chestii gen "vreau sa arat cat dulapul". Pur si simplu urmez indicatiile unor oameni cu scoala. Nu ma incanta ideea steroiziilor la o asa varsta, am sa caut si un specialist in nutritie sa imi spuna si el parerea si dupa am sa vad ce si cum.

| Goldenboy97 a răspuns:

Daca nu reusesti sa cresti in greutate mai adauga 3-4 mese. Fara scuze.
Cate grame de carbohidrati, proteine, grasimi mananci pe zi?

| yo0krysty99 explică (pentru Goldenboy97):

Carbo aproximativ 150g, proteine aproximativ 50g si grasimi in jur de 40g(asta doar intr-o zi de alimentatie fara suplimente) + gainer (deja se ridica numarul lor)

| bogz a răspuns:

Ba idiotule uita-te ce scrie la efecte negative.http://www.cristianmargarit.ro/2007/10/steroizi-doping/naposim

| Cosmin86 a răspuns (pentru yo0krysty99):

Stai stai stai. 50 gr de proteine pe zi? Hello, ai nevoie de aproximativ 120 gr pe zi!

Si carbo cam 250-300 gr pe zi, 150 e prea putin in cazul tau.

Si ce antrenament ai? Faci exercitii de baza ( tractiuni la bara fixa, flotari la paralele cu discuri in plus, indreptari, genu, presa militara ) sau pierzi vremea cu flexii pentru bicepsi si aparate?

| yo0krysty99 explică (pentru bogz):

Idiotule stiu efectele negative, si de asta s-au inventat hepatoprotectoarele (liv.52) si antiestrogenii ca sa aperi ficatul si sa nu isi faca aparitia ginecomastia. Care este prostul sa bage cu pumnul ca sa faca un stop cardiac? sau mai stiu eu ce boli cardiace. Impotenta? rolling on the floor dupa ce termini ciclul faci un "PCT" cu tamoxifen/clemid/pregnyl etc. si iti aduci nivelul de testosteron la normal. Nu stiu frate de ce va bagati toti care sunteti total pe langa, am pus o intrebare la care asteptam un raspuns la obiect nu ***-uri din astea. Bun. Eu am citit efectele negative, acum citeste tu concluzia data de Cristian Margarit sa vezi diferenta dintre un om "cu scoala" si un idiot ca tine.

| JohnnyBi a răspuns (pentru yo0krysty99):

Bine geniule. baga naposim la 16 ani. peste nici 20 de ani o sa infunzi spitale.
http://www.cristianmargarit.ro/2007/10/steroizi-doping/naposim
http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=1910
crezi ca suferi de una din bolile astea?
citez "Se utilizeaza la femei si copii numai cu indicatie medicala stricta si cu multa prudenta"
unde e indicatia ta STRICTA?
copil tembel, eu am 8 ani experienta in domeniul nutritiei sportive, sport, fitness, etc. nu ma crezi, baga in tine ca ratatul naposim si vei reveni aici peste ceva vreme sa te plangi de dureri osoase ca nu lasi corpul sa creasca natural, reducerea dimensiunii testiculelor. mergi cu femeia in pat si la 16 ani nu o sa ii faci nimic, ginecomastie si peste 20 de ani iei adio de la ficat, rinichi, pancreas, etc. daca iti zicem 5 insi ca esti prost daca faci alegerea asta, om stii noi ce zicem.

| yo0krysty99 explică (pentru Cosmin86):

Numarul acela de carbo si proteine l-am calculat destul de superficial pentru o zi de alimentatie. Pe langa folosesc un gainer si un concentrat proteic, creatina, aminoacizi si tot nu se lipeste nimic. Antrenamentul il am bine pus la punct, am mentionat ca lucrez cu un fost instructor. Am pus intrebarea legata de naposim deoarece mi s-a spus ca ar fi o solutie ca sa pot sa progresez.

| JohnnyBi a răspuns (pentru yo0krysty99):

Liv52 protejeaza ficatul. tu in corp ai doar ficat?
daca esti genetic predispus la atac cardiac/cerebral/etc vei face si de la 15mg/24h.
pana la pct deja esti femeie. naposimul nu e un steroid sa fie luat singur cum poti cu anavar sau T-bol. se aromatizeaza prea mult, prea repede si nu stii cand sa iti un tamoxifen de urgenta.
tu ai citit despre naposim, unii din noi au trebuit sa participe la cure de dezintoxicare la pampalai ca tine care au crezut ca internetul e o zeitate. sa stea cu pct 2 ani dupa un ciclu tampit sa revina hormonal corpul. daca ai 16 ani nu mai injura oameni de peste 24 de ani. ratat incapatanat care isi face dreptate desi cere sfaturi ce esti. ai primit sfaturi, dar o tii tot pe a ta. daca esti atat de batut in cap de nu vrei sa asculti de ce mai ceri sfaturi? baga danabol in tine pana bubui de muschi. 50g proteine si te plangi ca nu cresti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru yo0krysty99):

Steroizi iei ca sa-ti depasesti limitele, nu ca sa "progresezi".

Limitele ti le atingi dupa vreo 10-15 ani de sala, la tine nu e cazul.

Dupa cum se zice "daca nu progresezi fara steroizi, faci ceva gresit, ce o sa faci in continuare gresit si cand iei stero".

p.s. : faptul ca e fost instructor nu inseamna nimic, peste 50 % din instructori dau sfaturi proaste

| yo0krysty99 explică (pentru JohnnyBi):

Nu ma consider un geniu, din cauza asta am intrat pe TPU. Nu am spus ca am un fix asupra naposimului. Nu alerg dupa "pilula care te transforma in Hulk" asta ar fi prea copilaresc. Acum sunt intro perioada de stagnare din care nu pot sa ies orice as face, din acest motiv un ciclu de naposim ar fi fost o solutie.

| JohnnyBi a răspuns (pentru yo0krysty99):

50g proteine si stagnezi? pe bune? eu am inceut sala cu 50 kg a 173cm. si in 2 ani cu 8 mese pe zi (180g proteina, 400+ carbo si cam 120g grasimi) am ajuns la 70 kg. si tu stagnezi cu rahatul ala? dubleaza mesele, ia enzime digestive, schimba antrenamentul. esti un copil firav cu alimentatie proasta. lasa stero dupa 25 de ani si doar medical de urgenta. eu fara stero riscam pierderea permanenta a mobilitatii unui brat. aia e urgenta medicala. nu ca esti slab

| yo0krysty99 explică (pentru Cosmin86):

Ms pentru sfat, am sa reexaminez tot ce fac, poate nu fac ceva corect si descopar "buba". Oricum am sa ma sfatuiesc cu un nutritionist in legatura cu o dieta poate rezolv porblema pe cale naturala. Si faza cu instructorii ai dreptate! Cel care i-a luat locul prietenului meu este foarte inalt si atarna grasimea pe el rolling on the floor

| yo0krysty99 explică (pentru JohnnyBi):

I-am explicat si lui Cosmin, 50g proteine doar din alimentatie(in unele zile depasesc cu mult) cu tot cu suplimentele, adica un gainer si un concentrat proteic ajung pe la 130g proteine poate si mai mult, carbo la fel, cresc destul de substantial. Ok. Ms pentru sfaturi!

| JohnnyBi a răspuns (pentru yo0krysty99):

Suplimentul e supliment. tu trebuie sa iei 130 din alimentatie si peste asta sa pui suplimentul. de aia e supliment si nu inlocuitor. eu la 65kg momentan iau 140g din alimentatie si cam 180 in total cu whey cu tot. s asta ca sunt invalid de o mana...

| florynmondialul a răspuns:

Ca sa nu te mai bat la cap cu efectele adverse si cu varsta ta ca vad ca esti pornit sa iei, o sa iti dau cateva indicatii:
1. nu iei naposim singur! il combini cu ceva!
2. steroizii cresc metabolismul proteic si lipidic, deci va trebui sa mananci dublu!
3. ca sa pastrezi ce ai pus trebuie sa iti restabilesti cu pct productia proprie de testo!
4. nu te intinzi cu naposimul pe mai mult de 1 luna!

| MrBlack321 a răspuns:

Sincer...eu fac exercitii acasa (mi-am facut haltere, si alte instrumente)si mananc regulat adica de 5 ori pe zi. Antrenamentele le fac de 2 ori pe zi (la ora 9 dimineata si la ora 6 dupa amiaza)nu folosesc steroizi si sunt foarte facut(nu inteleg cum tu nu reusesti)

| Goldenboy97 a răspuns (pentru yo0krysty99):

150g carbo mananc la o masa.
Nu te baza pe un amarat de supliment, ia-ti din alimentatie 300 - 400g. Grasimi la fel...
In general astia mai slabuti, au un apetit scazut si nu prea se omoara cu mancarea. Baga banii in alimente nu suplimente. Mancarea adevarata este superioara oricarui supliment.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MrBlack321):

Antrenamente se fac 3-4 pe saptamana si tu faci 2 pe zi...

Muschii cresc in zilele de pauza, copil mic.

Esti foarte facut in comparatie cu ce, cu un anorexic?

| yo0krysty99 explică (pentru Goldenboy97):

Ok. Ms pentru sfat, am sa incep sa imi dublez mesele.

| yo0krysty99 explică (pentru MrBlack321):

Mi se pare cam mult 2 antrenamente pe zi, dc nu lucrezi o grupa mare cu una mica intr-un antrenament si asa faci 4-6 antrenamente pe saptamana + ca acasa nu este tot una cu a merge la sala, nu ai conditiile necesare asa ca lasa pauza munchiilor pentru a se recupera. Stiam ca o grupa mica, in medie, se recupereaza in 48h +/- si una mare depinde cum o lucrezi ii trebuie 72h poate chiar mai mult.

| yo0krysty99 explică (pentru florynmondialul):

Nu sunt pornit sa iau. Inainte sa iau, cel mai bine, este sa imi fac din nou un set de analize + sa ma sfatuiasca un nutritionist. Nu ma arunc cu capul inaine, pur si simplu am primit niste pareri de la persoane care sunt in masura sa recomande asa ceva. Am intrebat daca trebuie combinat cu ceva (asta nu inseamna neaparat ca iau). Ms pentru sfaturi!

| florynmondialul a răspuns (pentru yo0krysty99):

Nu ai pentru ce! spor la tras!

| florynmondialul a răspuns (pentru MrBlack321):

Nu fa in fiecare zi! mai ales de 2 ori! muschii cresc in zilele de pauza! acorda-le pauza necesara si ai sa vezi ca o sa ai rezultate mai bune pe vitor!

| MrBlack321 a răspuns (pentru florynmondialul):

Am uitat sa mentionez ca fac pauza (doua zile de pauza intre 2 zile de munca)

| florynmondialul a răspuns (pentru MrBlack321):

Asta e altceva!