| Olivers a întrebat:

Salut as dori si eu un program de slabit la sala si un regim alimentar ceva bine pus la punct tine sa mentionez ca sunt baiat am 1, 82 si 110 kg multumesc pentru ajutor as dori lista cu ce sa mananc in fiecare zi si exercitile care trebuiesc facute la sala

1 răspuns:
| DovleacTurbat a răspuns:

Chiar crezi ca este asa de simplu? Sau daca era asa de simplu, mai existau acum oameni cu problema kilogramelor? Nu are nimeni cum sa-ti dea " mananca asta, fa exercitiile astea si slabesti". Va trebui sa mergi in sala, sa inveti cu ce se mananca, sa experimetezi pe propia piele ce exercitii functioneaza la tine cel mai bine. Ce functioneaza la mine, la tine s-a putea sa nu mearga deloc, stii de ce? Esti unic. Pe langa faptul ca va trebui sa excluzi din alimentatie, sucuri, prajeli, fastfood, patiserii, pe scurt carbohidratii si grăsimile "slab calitativi/nesaturati" din exces. Nu exista doar mananca asta, asta si cu asta. Practic vei putea manca ce vei dori DAR sa nu depasesti un numar X de calorii (acel numar X de calorii va reprezenta deficitul tau caloric). Pe langa exercitiile prin care iti vei antrena tesuturile musculare, vei face si cardio, in timpul cand nu esti la sala poti da si pe la înot, un fotbal cu baietii este binevenit si el. Multe fructe, legume, carnurile sa fie fierte, pe grătar, la cuptor cum vrei tu doar neprajite. Poti consuma si iaurturi, branzeturi, doar ca sa aiba un procent de grăsime mic. Asta nu inseamna ca trebuie sa te feresti de grasimi.