| ArchWord a întrebat:

As vrea sa dau la un liceu de armata, unul militar si din cate cred la proba sportiva trebuie sa fac tractiuni sau ridicari la bara fixa si/sau sa obtin 3 minute la 1 km. Am 14 ani, 47 kg, slabut intr-adevar, cu muschii sunt slabut. Ce alimentatie imi trebuie ca sa am o greutate normala. Ce exercitii trebuie sa fac ca sa pot trece proba fizica si cum sa le fac? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Trebuie sa obtii maxim 4min la 1km, iar aceasta este una dintre cele 2 probe sportive. Mai este inca una, care de fapt se da prima, care implica si tractiunule despre care vorbesti, insa si altele.

Iti dau copy/paste la un raspuns pe care l-am dat acum ceva timp altcuiva pe aceasta tema. Sper sa te ajute:

"Nu ai nevoie de un program de exercitii, ci doar sa te asiguri ca poti executa tot ce se cere la proba sportiva intr-un timp cat mai scurt.

Ai asa:
-2 sarituri succesive in lungime de pe loc cu desprindere/aterizare de pe/pe ambele picioare care sa insumeze minim 3, 40m(adica aprox 1, 70 una)
-aruncarea a 4 mingii(oina, handbal, baschet, volei) cu o singura mana la 20m distanta
-tractiuni(cred ca 5)
-mers in echilibru pe banci de gimnastica
-sarit peste capra in sprijin departat
-sarituri in spatii marcate pe sol
-tarare pe sub un obstacol
-escaladarea unui obstacol
-transportarea a doua mingii medicinale fiecare a cate 3kg printre jaloane
-alergare de viteza 25m

Daca treci de astea, urmeaza alergarea de rezistenta. Daca imi amintesc bine trebuie sa alergi 1km in maxim 4min. In fine, sunt convinsa ca daca ai cauta, ai putea gasi modul de desfasurare a probei pe internet si ar trebui sa cauti pentru ca eu ti-am zis doar ce mi-am amintit. Am vrut sa dau si eu la liceul militar, de aceea le stiu, insa se poate sa fi omis ceva sau sa se mai fi schimbat intre timp. Bafta!"

1 răspuns:
| MariusIonut223 a răspuns:

Poti sa te duci la colegiul national "Stefan Cel Mare" Si la alimentatie poti sa mananci carne la gratar