| David_Lauran_1992 a întrebat:

Cred că știți că și șahul e un sport, mai exact sportul minții. Am obținut 5 medalii de argint, una de aur și tot una de bronz și o cupă. Pe scurt, 7 medalii și o cupă, deci am ceva experiență. Eu vă întreb (să nu credeți că nu știu răspunsul la întrebare): Din căte mutări se dă matul prosului și cu ce piese? Dau funda primului răspuns corect!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Da, il stiu, am ceva experienta in sah.

1. e4 e5
2. Df3 Cc6
3. Nc4 h6
4. Dxf7 mat

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Mat in doua mutari :

1. f3 e5
2. g4 Dh4 mat

| David_Lauran_1992 explică (pentru Cosmin86):

Exact! Zi-mi unul din 4 mutari.

| David_Lauran_1992 explică (pentru Cosmin86):

Dacă ști, ți-l declar ăla din 4 mutari castigator. Daca nu, asta din 2.

| Cosmin86 a răspuns (pentru David_Lauran_1992):

Da, il stiu, am ceva experienta in sah.

1. e4 e5
2. Df3 Cc6
3. Nc4 h6
4. Dxf7 mat

| Ideea a răspuns:

1 piesa o mutare.
Regele e piesa.winking
Sper...nu am mari cunostinte.

| Ideea a răspuns:

De fapt 0 mutari, scuze.

| David_Lauran_1992 explică (pentru Ideea):

Nu... greșit... dacă nu primesc repede un alt răspuns ți-l declar căștigător. Mă refer la al doilea.

| David_Lauran_1992 explică:

Cu regina (dama) și cu nebunul.