| sandwich a întrebat:

Salut, cum pot sa imi imbunatatesc capacitatea de efort la alergare?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Akid a răspuns:

1)Trebuie sa mananci sanatos, grasimile nu te vor ajuta prea mult la ceea ce vrei tu sa faci.
2)Alearga cat mai mult. Fa-ti un program in fiecare zi. La fel de mult. De exemplu 2 ore. Sau 1. Cat poti tu.
3)Pe langa alergat poti face si alte exercitii fizice.
Sper ca te-am ajutat!

11 răspunsuri:
| Hirako a răspuns:

Am avut si eu problema asta, inainte sa dau o proba de alergare.Ar trebui sa alergi de 2 ori pe zi, odata incet dar cat poti de multi si a 2-a oara 700-1000m viteza mare ( maxim 5 minute ).
In al doilea rand, recomand Adidas Running ( din panza ). Sunt mai scumpi, dar rezista cel putin 6 luni purtati intensiv.Nu alerga aceeasi distanta mai mult de o saptamana, mareste distanta cu 100-200 de metri de fiecare data.

| Mann02 a răspuns:

Alergi regulat si asta iti mareste capacitatea treptat happy

| Kyrie a răspuns:

Alergi,treci peste limite, asigura-te ca-ti bate inima la 190 bpm/s :X, alergi din ce in ce mai mult pe zi ce trece, daca te culci pe ureche ca faci jogging 10 minute zilnic nu faci nimic laughing, salut, funda daca te-am ajutat

| Kyrie a răspuns:

Vai ce trist, n-am luat funda, kkkkk

| BCoMichael a răspuns:

Prin alergare regulata!
In timp oboseala si anxietatea va scadea!
Funda?

| HaKeRo a răspuns:

In primul rand trebuie sa imbunatatesti conditia fizica. Daca nu ai conditie fizica buna degeaba ai viteza. In privinta vitezei trebuie sa alergi in fiecare dimineata amiaza sau seara cate 1km si incerci sa alergi cat mai repede. Incet incet iti dai drumul. Funda? te rog big grin

| Bia125 a răspuns:

Nu vei reusi doar daca vei exersa. Va trebui sa alergi ...mult sa mananci sanatos si sa iti intaresti sistemul imunitar

| Speechless a răspuns:

Pai sa alergi in fiecare zi cate 30-40 de minute, apoi cresti timpul sau viteza de alergare, depinde, pentru ce vrei sa cresti capcitate de efort? (fotbal sau vrei sa intri la un liceu militar/sportiv?)

| Andi94 a răspuns:

Eu sunt capitanul de sport in clasa mea alerg cel mai repede din scoala.
Eu zic sa faci mult sport urban si sa alergi zilnic. funda te rog

| Toma_Nicoleta_1975 a răspuns:

Trebuie sa iti gasesti propriul ritm cardiac!

| sandwich explică (pentru Toma_Nicoleta_1975):

In ce consta propriul ritm cardiac?