| Peatric a întrebat:

Salut, cum sa-mi calculez caloriile astfel incat sa fiu cat mai exact, de exemplu piept de pui prajit in tigaie, calculez doar caloriile de la pieptul de pui crud sau caut in aplicatie de exemplu piept de pui gatit, dar sunt foarte multe si nu stiu exact pe care sa o aleg( myfitnesspal ), iar daca aleg varianta cruda trebuie sa bag si uleiul folosit pentru gatirea acestora?

3 răspunsuri:
| Felissa13Eden a răspuns:

Nu trebuie sa iei in calcul si uleiul, pentru ca, prin procesul de pregatire al carnii(spre exemplu) se calculeaza caloriile per total.
Orice aplicatie de numarat caloriile e buna.Pui cantitatea de produs si iti calculeaza imediat.Ar fi bine sa ai si un cantar de bucatarie, ca sa ai gramajul concret. happy

| cristiww a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Daca vrei sa fii cat mai exact calculezi si uleiul. Nu ai de unde sti cat ulei a "tras". Unii poate pun 3 picaturi de ulei, altii 3 linguri, unii poate tin carnea 15 minute altii 40. De mentionat ca 10ml de ulei au 90cal deci conteaza f f mult

| TincutaNitu a răspuns:

Pentru a calcula calorii cat mai exact, mananca alimente simple pe care sa le prepari chiar tu. Ia pieptul de pui si fa-l la cuptor. Adauga, daca vrei, o lingurita de ulei la marinat si diverse condimente. Astfel, ai sanse mari sa ajungi mai aproape de exactitate.

Aplicatiile si informatiile gasite pe internet sunt orientative. Uneori te poti lovi de informatii eronate. Daca nu ai macar o baza in nutritie si calorii, nu ai cum sa identifici aceste greseli.

In exemplul dat de tine, intr-adevar in aplicatia mentionata gasesti mai multe variante. Am ales un tip de piept de pui prajit. Ca numar de calorii mi s-a parut mai aproape de ceea ce am gasit in alte parti, insa cand am analizat in detaliu, cantitatea nutrientilor nu era corecta (proteine, carbohidrati, grasimi).

Daca alegi varianta cruda, trebuie sa adaugi si uleiul folosit (aici poti specula sau cantari cantitatea de ulei initiala si cea ramasa pentru a afla exact... daca gatesti tu). Cu toate acestea, varianta cruda difera de varianta gatita pentru ca in timpul gatirii se pierd nutrienti (inclusiv apa).