| Cosmin86 a întrebat:

Salut

Daca tot se termina vara, incep perioada de masa musculara.

Vreau si eu pareri ( de la oameni care chiar stiu despre ce e vorba ) despre urmatoarea alimentatie :

masa 1 :
- omleta din 3-4 oua intregi, pastrama de curcan ( de tara ), paine integrala
sau
- cereale fitness cu lapte, baton proteic
sau
- fulgi de ovaz, o banana, concentrat proteic

masa 2 :
- fructe ( cel putin 2 tipuri )

masa 3 :
- un tip de carne ( piept de pui, curcan, vita, muschi de porc, etc. ) + carbohidrati ( orez, cartofi, mazare ) + salata

masa 4 ( pre-antrenament ) :

- un tip de carne, mult orez brun ( sau cartofi dulci ) + verdeata ( 2 legaturi de patrunjel spre ex. )

imediat dupa antrenament :

- 1-2 banane, concentrat proteic, miere cu nuca

masa 5 ( post-antrenament ) :

- un tip de peste ( in general somon, dar mai iau macrou, salau, pastrav, etc. ) cu legume ( rosii, ceapa, ardei gras, ardei capia, etc. )

masa 6 ( inainte de culcare - nu o consum mereu - ) : lactate ( iaurturi, branza, chiar lapte gol )

Antrenamentul actual este pentru forta maximala, bagat pe 4 antrenamente pe saptamana :

zi de impins : piept, triceps, umeri
zi de tras : spate, biceps, antebrat
zi de picioare : evident, picioare
zi de skandenberg

Pareri, sfaturi?

Răspuns Câştigător
| johnstone a răspuns:

Sa le luam pe rand:

Gandeste mesele astfel incat sa ai 30-35g proitene / masa. Nu mai mult deoarece corpul nu face sinteza la mai mult de 35g / 3 ore. Singura masa in care poti sa ai pana la 60g este cea post antrenament.
Lactatele desi au proteine au si multi carbohidrati. Am dezbatut mult subiectul "lactate in bodybuilding" si am ajuns la 2 concluzii: 1. lacatele incetinesc metabolismul; 2. nu consuma lactate si grasimi la aceeasi masa. Sfatul meu este sa le reduci cat de mult poti. E greu ...si au am aceleasi probleme.
Tipul de carne trebuie folosit in cicluri altfel dezvolti sensibilitate. Niciodata acelasi tip de carne pe perioade indelungate.
Mergi pe 3g de proteina / kg pentru rezultate maxime. Iti calculezi necesarul zilnic de proteine (greutate x 3) si obtii gramajul maxim de care ai nevoie in fiecare zi.
Mesele foarte calorice trebuiesc puse in prima parte a zilei.
Fiecare masa trebuie sa contina proteine, indiferent de ora acesteia. Ideea este sa ajungi la necesarul caloric/kg pe care ti l-ai propus. Spre ex, eu am 85 kg si trebuie sa mananc 255g de proteina/zi. Iti dai seama ca la fiecare masa am cel putin 35g de proteina ca sa ajunge ca spre sfarsitul zilei sa stiu ca am luat 255g/zi. Ideal ar fi sa ai cel putin 2 mese din concentrat/zi.
E mult de zis pe acest subiect. Tu ai zis in general cam ce mananci dar nu poti fi sigur de rezultate decat atunci cand calculezi exact (in functie de greutate, cate grame de proteina/kg ti-ai propus etc)

35 răspunsuri:
| Cosmin86 explică (pentru ravendem):

Depinde daca sunt oua de tara sau de comert.

Daca sunt oua de tara, poti baga si 10 intregi intr-o zi, nu doar albusuri.

| ravendem a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu unu iau de la taran cu 30 de bani oul si consum peste 10 peste zii cel putin si n-am absolut nici o problema

| Cosmin86 explică (pentru ravendem):

Pai vezi, exact cum spuneam : oua de tara happy

La cele din comert nu prea se mai aplica ce zici tu tongue

| CulturismsiFitness a răspuns:

Suplimenteaza cu mai multi carbohidrati si scade proteina din alimente cu 30%. Si daca vrei sa dureze masa musculara acumulata bea de 2 ori pe zi supliment cu carbo. Dimineata si dupa antrenament, sau dupa antrenament si inainte de culcare. Astfel iti mentii un nivel de carbo constant in corp. in plus nu tiar strica si niste creatina si daca spui ca faci skandenberg ia-ti si ceva pentru incheieturi, Gen animal flex

| Lrs2015 a răspuns:

Inutil programul cu mesele daca nu specifici cantitatile. Cu mesele alea poti si sa te mentii si sa slabesti si sa iei in greutate (in facut de cantitati). Ba chiar teoretic poti sa faci si deficit extrem si sa pierzi masa musculara cu acele mese, daca cantiatea de proteina de la finalul zilei e f mica (gen 1g pe kg....desi si sub 2g daca esti pe deficit mare pierzi! ). Deci, parerea mea e ca ai omis ce e mai important. CANTITATILE!