| JeZeNNN a întrebat:

Salut.De ceva timp m`am apucat de sala.Nu am mai facut inainte si m`am apucat de biceps dupa vreo 2 zile.Problema este ca eu nu pot sa indrept mana ma doare foarte tare bicepsu` si antebratul se poate sa fi facut intindere sau care e problema?

11 răspunsuri:
| FatUglyVirgin a răspuns:

Poate ai facut febra, asa ma dureau si pe mine mainile cand am facut prima data biceps

| miTzuliK93 a răspuns:

Nu e nicio intindere. Este febra musculara 100% din moment ce ai zis ca te-ai apucat doar de putin timp.

Incearca sa faci toate categoriile de muschi la sala, nu doar cateva.

| JeZeNNN explică (pentru miTzuliK93):

Pai asa le fac doar ca neobisnuit si am pus direct greutate mare... e ca si cum as fi "inchilozat" nu pot sa intind bratul sad

| miTzuliK93 a răspuns (pentru JeZeNNN):

Nu te suprasolicita. Nu la inceput. La inceput faci sala sa te definesti, nu sa te antrenezi pentru un concurs de culturism. tongue

| JeZeNNN explică (pentru miTzuliK93):

Poti sa imi dai ceva un id de skype/mess sa vorbim vreau sa te intreb cate ceva daca nu te superi.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru JeZeNNN):

Poti intreba aici, nu e nicio problema. Skype nu am, iar ID-ul de Y! M mi-e blocat deocamdata.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru JeZeNNN):

Nu-ti pot da PM pentru ca sunt Utilizator Junior, din cate observ, dar iti pot spune ca e ok cum vrei sa faci. Fii fara griji! big grin

| fleetFoxes a răspuns:

Se numeste febra musculara. Pentru ca muschii respectivi nu au fost antrenati in continuu si ai inceput recent sa ii lucrezi in forta se obosesc.
Eu am avut aceeasi durere la gambe. Simteam ca mor, dar a trecut in timp. Las-o mai moale pentru inceput.
Citeste asta pentru remedii :
http://www.gandul.info/sport-miscare/cum-scapam-de-febra-musculara-4752794

| JeZeNNN explică (pentru fleetFoxes):

Daca am febra musculara si continui sa trag la biceps este vreo problema?

| fleetFoxes a răspuns (pentru JeZeNNN):

Pe scurt, poti continua sa lucrezi muschii afectati deoarece asa ii antrenezi si exersezi, ceea ce duce la diminuarea febrei musculare.
Febra aceasta nu e altceva decat rezultatul unei suprasolicitari a unei grupe (sau mai multe) de muschi. Inseamna ca antrenamentul a fost intens si brusc (de 2 zile).
Deci poti continua sa ii lucrezi pentru ca asa ii dezvolti, dar trebuie sa fii constant si sa nu exagerezi din primele zile. Creste dificultatea antrenamentului treptat.
Aici gasesti tot despre febra musculara
http://www.sfatulmedicului.ro/......larai_9032

Succes si sanatate;)

| Cosmin86 a răspuns (pentru fleetFoxes):

"Deci poti continua sa ii lucrezi pentru ca asa ii dezvolti" sfat de COPIL MIC.

Muschii ii dezvolti PRIN ODIHNA dupa un antrenament intens, de-aia toti profesionistii recomanda 1 grupa pe saptamana, sa aiba 6 zile de pauza grupa respectiva ca sa creasca ( cu multa mancare bogata in proteine, evident )