| Mihai103 a întrebat:

Buna seara, am fost la sala si am facut exercitii cu gantare de 5kg eu am 85 de kg. Am facut exercitii pentru biceps cu gantarele si la un moment dat m-a durut antebratul si am observat ca s-a umflat. Ce pot face sa se dezumfle antebratul? Mentionez ca nu ma doare decat cand apas cu degetul mai tare pe antebrat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexElektro1987 a răspuns:

Cel mai probabil ori ai facut multe repetari ori nu ai executat corect ridicarea si coborarea ganterelor.
Durerea aia ce spui tu nu pare sa fie anormala, ai putea sa incerci sa pui ceva rece pentru a ajuta la calmarea acelei inflamatii, dar ar trebui sa iti dispara destul de repede si fara sa pui ceva rece.

| Mihai103 explică (pentru AlexElektro1987):

Am pus apa rece si degeaba. Am luat diclofenac si am luat paractamol si fara niciun efect pana acum

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La inceput e bine sa folosesti gantere mai usoare. Prin repetarea miscarilor muschii se tonifica. Degeaba ai facut cu 5 kg, nu se dezvolta mai repede daca asta vrei.

| Mihai103 explică (pentru darrio2007):

Aveam nevoie de o solutie domnu profesor. Ceva concret sa imi dispara problema.