| anonim_4396 a întrebat:

Doresc un raspuns convingator pentru ca nu pot sa ma hotarasc in alegerea proteinelor. Am 1, 73 inaltime si 58kg greutate si doresc sa ma apuc serios de sala. Nu stiu ce sa aleg dintre MutantMass si Hard Gainer Extreme ( de la MyProtein) avand in vedere ca imi doresc sa mi maresc masa musculara.

1 răspuns:
| qest11 a răspuns:

Nu da bani pe carbohidrati, ca doar nu vrei grasime. Energie iti poti lua si din mancare. Baga proteina dupa antrenament, noaptea la mijlocul somnului, in principiu nu lasa mai mult de 3 ore fara sa mananci ceva, pe timpul zilei. Eu mancam o portie proteina, o masa, iar o proteina si aveam aproape 120kg, de la 65kg si 1.85, schilod fara carne. De la 28 la brat ajunsesem pe la 46cm, si crescusem la un moment dat vreo 20kg intr-un an, fara steroizi. Bea multa apa, mananca si vegetale, nu doar carne. Lasa gratarele ca nu sunt bune. Inainte de antrenament, la fel si in timpul antrenamentului beam un litru ce ceai sau apa cu zeama de citrice si miere de albine, cam o lingura si mergea ca uns. Conteaza mult moralul. Eu mai mult faceam acasa, aveam sala ca boierii, cu de toate, multe aparate erau facute de mine, dar baza erau greutatile, discurile. Ai grija de spate si incalzeste-te bine. O perioada nu am mai mai luat proteine, si tot progresam, dar mancam bine. Nu uita si de odihna. Fac exact cat proteinele, doar ca nu dai bani. Bafta!