| Robbe a întrebat:

Lume buna si nebuna...
Am o intrebare la care vreau un raspuns serios. Nu raspundeti toti impertinentii ca sa nu mai apara la "Intrebari fara raspuns".

Sunt ectomorf, am 180cm, 60kg si 15 ani. Vreau sa ma apuc de sala din octombrie serios pentru a pune masa musculara si greutate totodata. M-am documentat pe net si am vazut ca ectomorfii sunt hardgaineri si asta este un defect al nostru, vorbesc in numele celor care se simt, dar daca ma apuc de sala si iau si suplimente(proteine, creatina, gluatimina etc.), ceea ce o sa ma costa serios, dar si asa nu aveam ce face cu alocatia, si refacere, adica odihna, cam 6-7 ore pentru ca ma culc c-am tarziu fiindca am un serial la TV. Am ~5 mese pe zi, alimentatia, este putin dar de asta s-au inventat suplimentele.

Deci pana la urma, este o pierdere de timp sa merg la sala sau mai exista o sansa de 1% acolo?!
Stiu sigur ca o sa dureze mult, o sa fie tragic cat o sa astept, dar cand o sa se termine astept sa-mi iau priemiul.

Nu stiu daca a-ti citit to, nu stiu daca o sa-mi dati un raspuns convingator, dar macar am incercat.
Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

laughing)) In primul rand nu sunt sigur ca esti ectomorf... eu zic ca nu, dar nu pot sa-ti zic sigur ca nu ai o poza, insa la 60 kg nu esti ecto pentru ca ai numai 15 ani, daca aveai 17 sau 19 mai ziceam, dar tu esti putin mai slabutz dar nu ectomorf.
Poti sa cumperi suplimente, dar numai proteine nu glutamina nici creatina, pentru ca nu sunt bune, de nimic si dai banii degeaba.
Lasa serialul Tv, daca vrei sa-ti iei premiul trebuie sa dormi mai mult de 6- 7 ore, sincer iti zic ca trebuie 9 ore ai sa intelegi tu cand ai sa mai cresti.
Nu o sa dureze mult daca te antrenezi cu cap si te odihnesti destul, pune 1 kg in fiecare luna pe gantere sau haltera si in 1 - 2 ani o sa ajungi la 75 kg de muschi sau chiar mai mult

| klau95 a răspuns:

Poi du-te la sala dar fara proteine artificiale si creatina...aia te inalta mai rau, iar daca vrei sa stii poti sa extragi 150 g pe zi de proteine doar din mancarurile de acasahappy asta trebuie sa cauti la fiecare aliment sa vezi unde scrie multe grame de proteine.

| danielcretu1980 a răspuns:

Miscarea e buna intotdeauna. nu stiu la ce premiu visezi, dar performanta intotdeuna cere efort (fizic, de timp si bani), asa ca daca vrei ceva e bine sa fii pregatit sa platesti pretul.

nu stiu cum ai realizat ca esti ectomorf, dar e posibil sa ai dreptate.
mananci mult, iei suplimente si bagi antrenament. asta e calea.
succes.

| GiveMeYourPussy a răspuns:

Anabolizante si gata.ce sa mai... laughing din 3 doze esti binewinking

| lolly a răspuns:

Mai bine pui mana si te ingrasi. apoi iti dezvolti masa musculara.nu stiu ce sa-ti spun dar cum te-ai simti cand ar fi doar `oasele` de tine scuze de expresie. si cativa muschi? trebuie sa pui grasime, carne.cum se spune pe tine, ti-as recomanda prima data sa te ingrasi.sa mananci mult, suplimente care te `ingrasa`. apoi sportul, pentru ca. sportul arde foarte multe calorii. si slabesti.