| Xfactor_2745 a întrebat:

Salut.Este adevarat ca daca incepi sa tragi de fiare(adica macar haltere mici)nu mai crestiin inaltime? Raspunde doar cine este sigur. funda

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Coloana ta e alcatuita din mai multe vertebre. daca pui o presiune mare (haltera/gantere dar greutatea sa fie mare gen 40 kg sau ceva serios) vertebrele vor simti presiunea => nu se mai dezvolta => ramai mic, DAR doar daca pui presiune pe corp stand VERTICAL (ca sa actioneze gravitatia pe lungimea coloanei) si DOAR daca e greutate mare.

2 răspunsuri:
| Sotaro324 a răspuns:

Eu pot sa iti dau un rasp :
Anume du-te si intereseaza-te la sala respectiva cu antrenoru respectiv sau cine mai lucreaza
Eu am auzit si am fost la sala sincer pe mine nu ma micsorat sau oprit din crestere dar stiu ce micsoreaza greutatile de piept si ridicarile in picioare nici de cum alergatu ridicari stand pe spate haltere in maini!happy

Bft

| sanduletzu a răspuns:

Nu asculta pe nimeni asta e un mif
halterele nu au asa o masa mare sa actioneze asupra coloanei vertebrale
deja cind e vorba de stanga atuncea da...dar acum fa linistit cu halterele si fa-ti corpul...