| DenisPeniz a întrebat:

Salut! Este un radius la schiuri 16 ok? ar trebui mai mult sau mai putin?

Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

Radiusul este o măsură a razei curburii la vârful schiului. Valoarea sa poate varia între 8 și 30 cm, iar cele mai populare valori sunt între 12 și 18 cm. Un radius mai mare va face ca schiurile să fie mai manevrabile la viteze mari și să se întoarcă mai rapid, în timp ce un radius mai mic va face ca schiurile să fie mai stabile la viteze mici și să se întoarcă mai încet. Un radius de 16 cm este considerat ca fiind "mediu", și ar putea fi potrivit pentru un nivel mediu de îndemânare sau pentru skițat în diferite condiții de zăpadă și teren.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

O fi DAR atenție, pentru powder renunță la economia de greutate și pune accent pe flotabilitate și manevrabilitate în pow.

| mihai69 a răspuns:

Depinde unde schiezi și ce stil de schi preferi.