| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Fac sala de 3-4 luni. Sunt in perioada de masa si am o mare problema cu carbohidrati.
Din cate stiu sunt de doua feluri : simpli si complecsi.
Cei complecsi sunt cei mai buni, ei iti dau energie pe o perioada lunga de timp etc etc. Iar cei simpli, numiti si zaharuri, iti dau energie pe o per scurta de timp, dar pe langa aceasta nu au o calitate nutritionala foarte bune, se depun ca grasime. de fapt nu prea te ajuta de loc.
Daca e asa atunci vreau sa stiu daca orezul si pastele fainoase au carbo simpli? caci paste fainoase mananc in fiecare zi deoarece mag cu paste integrale e departe de mine.
Deci e adevarat ca pastele fainoase sunt de fapt carbo simpli si carbo simpli sunt foarte rai?
Multumesc.

5 răspunsuri:
| cristi1505 a răspuns:

Pastele fainoase, fac parte din categoria carbohidratilor complecsi! Carbohidrati simpli nu sunt rari.Ei se gasesc in alimentele care sunt facute din zahar(dulciuri, bauturi carbogazoase, miere etc.)

| anonim_4396 explică (pentru cristi1505):

Ah!
Toata viata mea a fost o minciuna. Nici nu stii cate sacrificii am facut pentru a evita orezul si pastele fainoase:))
http://www.youtube.com/watch?v=im21jWOOEkg&list=LLVGsxYUwDSeAtBH2ToFoUmg
din linkul asta mi a venit ideea de carbo simbpli in orez fainos. La un moment dat spune ca orezul alb (1:05) iar de aici am dedus cred ca si orezul fainos ( faina alba ) inseamna orez alb.
Oricum, mersi mult. Mi ai simplificat viata foarte mult.

| FuriousMadalin96 a răspuns:

De ce sa eviti pastele si orezul...sunt cele mai bune surse de carbo, eu inainte de sala mananc orez cu legume sau paste si mamaliga, energie maxima.

| anonim_4396 explică (pentru FuriousMadalin96):

Nu l evitam decat pe cel fainos, credeam ca sunt carbo simpli.
Mancam doar paste si orez integral.

| FuriousMadalin96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mananca bine, Trage tare!