| Gurau_Fane_1994 a întrebat:

Fac sala de 7 luni. Am 15 ani, 1.73, 60-63 kg.
Pana acum totul natural, antrenamente intensive 5 zile pe saptamana.
Am decis sa cumpar o Creatina de la Powe- Tech. ( CREAPURE ) http://www.power-tech.ro/shop/suplimente-nutritive/creap ure/
Tubul asta m-ar tine cam 2 luni jumate - 3 luni.
Am inteles ca de la creatina pui masa musculara rapid, dezvolti muschiul atlfel, il definesti altfel. Ce spuneti?
Cam cat as lua in bart de exemplu in 3 luni cu acest produs? S-ar vedea diferente reale?

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. creatina = natural
2. suplimentele conteaza maxim 10 %

Deci nu te astepta la diferente foarte mari cand iei suplimente.

p.s. : daca tu chiar te antrenezi intensiv... 5 zile / sapt e prea mult. Cu cat te antrenezi mai intens, cu atat te duci mai rar ( gen de 3-4 ori maxim ), daca vrei sa cresti rapid.

Intens si des = progrese lente.

| peperonies a răspuns:

Creatina e risipa de bani. nu te ajuta sa pui deloc muschi. doar permite sa intre mai multa apa in muschi si par mai mari. o sa ai mai multa forta dar cand nu mai iei o sa dai inapoi. partea buna e ca poti sa iei tot anul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru peperonies):

Serios? nu ajuta la muschi? Apuca-te de sah

| peperonies a răspuns (pentru Cosmin86):

Mai redirectioneaza din sangele ala de la muschi la ochi si mai citeste o data ce am scris. te ajuta atata timp cat iei. cand nu mai iei se duc si gainurile.

| Cosmin86 a răspuns (pentru peperonies):

Si la mine de ce nu s-au dus? Am luat 2 ani aproape si apoi nu am mai luat. Si am ramas la fel, chiar am progresat dupa fara probleme.

Ai vreun pic de experienta in domeniu sau doar iti dai si tu cu parerea?

| peperonies a răspuns (pentru Cosmin86):

1 - Asta inseamna ca nu o sa se duca nici la el daca a "functionat pentru tine"

2. Probabil mai multa decat tine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru peperonies):

Probabil mult mai putina, dupa cum aberezi... apuca-te de sah.

Auzi, cel mai bun supliment, creatina, sa-l consideri "risipa de bani".

Copil mic...

| peperonies a răspuns (pentru Cosmin86):

Un studiu ceva poti sa ne dai sau trebuie sa te credem pe cuvant ca creatina e dumnezeul suplimentelor si toata lumea ar trebui sa ia ca ajuta la cresterea in masa?

| Cosmin86 a răspuns (pentru peperonies):

1. http://www.bodybuilding.com/fun/drobson181.htm
2. http://www.medicalnewstoday.com/articles/263269.php

Legat de 1, sa-ti fac un mic "rezumat":

- " Creatine Enhances Recovery" -> recuperare mai buna inseamna progrese mai bune
- "High Intensity Work" -> antrenament mai intens inseamna progrese mai bune

Si altceva, care am gasit in alt studiu: mareste sinteza proteinelor, adica mai multi aminoacizi din proteine ajung efectiv in muschi.

Astea sunt ajutoare "indirecte" la cresterea masei musculare.

| peperonies a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu cred ca nu stii ce inseamna studiu. Un studiu e facut de doctori care au. ei bine un doctorat.

http://nattyornot.com/creatine-is-a-scam/

Ce crezi ca scrie bodybuilding.com despre creatina avand in vedere ca vand creatina?

si in linkul 2 scrie clar
The possible benefits of taking Creatine.
POSSIBLE nu inseamna PROBABLE.

Răspuns utilizator avertizat