| BuLaNNNeL a întrebat:

Salutare, este bine daca pe la ora 10 dimineata iau aceasta creatina http://www.power-tech.ro/shop/suplimente-nutritive/creap ure/ am inteles ca e cea mai sigura de pe piata, si seara inainte de culcare o proteina cu absortie lenta http://www.power-tech.ro/shop/suplimente-nutritive/night -fuel/. Se vor bate cap in cap cele 2 suplimente?

8 răspunsuri:
| immortalfaith a răspuns:

Creatina e Creatina si Proteina e Proteina, nu au nicio legatura una cu alta (unele Gainere contin si creatina, cu alea se bat)
Eu ti as recomanda un concentrat proteic cu absorbtie rapida dupa antrenament
http://www.megaproteine.ro/Proteine/ON-100-Whey-Gold-Standard-2-27-kg/

| BuLaNNNeL explică (pentru immortalfaith):

Am mai luat de la astia un sac de serious mass si era `praf de creta` m-am lecuit. laughing

| immortalfaith a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Serious Mass e Gainer, gainerul are un gust oribil, concentratele proteice de obicei sunt "comestibile", iar astea sunt SUPLIMENTE (singure nu iti aduc beneficii mari, ele sunt doar un plus)
Si n a spus nimeni ca rezultatele vin cu placere la pachet ( "no pain no gain")
Stai linistit ca serious mass e bun pe langa altele, am baut niste chestii, mai bine mancai nisip
"De 10 ani consecutivi, 100% Whey Gold Standard de la Optimum Nutrition castiga premiul pentru Suplimentul Anului si Concentratul Proteic al Anului la concursurile prestigioase Supplement Awards, organizate de Bodybuilding.com. "
Eu unul as merge pe milk&egg pentru o proteina cu absorbtie lenta, si whey dupa antrenament, sa nu mergi pe firme necunoscute ca ti o iei urat
Sau poti incerca true mass si no explode de la BSN

| BuLaNNNeL explică (pentru immortalfaith):

Ce imi plac raspunsurile tale, motivatie maxima laughing. Eu cred ca gainer-ul = bani dati degeaba, sunt mai iefitni cartofii, orezul, pastele. Tu imi recomanzi un concentrat proteic de `prestigiu` si o proteina cu absortie lenta. Ce parere ai de `combinatia ` la care m-am gandit eu cand am pus intrebarea? Normal ca orice as lua, fara alimentatie nu fac nimic.

| immortalfaith a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Creatina nu e un supliment minune, e o substanta naturala gasita in peste
Sa zicem ca iti da o anumita forta (foarte mica) si iti umfla muschii daca bei apa multa, dar e mai mult efectul placebo, iar dupa ce te opresti din a lua o sa devii la fel (eu iau si acum creatina, poti lua e okay)
Proteina ta cu absorbtie lenta - poti experimenta, insa ti am spus, din experienta, nu as merge pe firme "necunoscute"
Ai incredere in cele de "prestigiu"
Sunt mai ieftine alimentele sugerate de tine, dar unele persoane nu pot manca asa mult si vor un booster pentru rezultate rapide
Cel mai bun supliment e cel dupa antrenament, tu vrei unu cu absorbtie lenta si o creatina
Ti ar trebui un whey cu absorbtie rapida dupa antrenament, daaar
Ai fi mai castigat daca ti ai lua piept de pui, fulgi de ovaz, banane si iaurt grecesc

| BuLaNNNeL explică (pentru immortalfaith):

Bun, proteina recomandata de tine va ajunge aproximativ 2 luni daca iau doar 1 cupa pe zi, ce rezultate sa am in 2 luni? laughingDeocamdata sunt pe banii parintilor deci nu-mi permit sa dau din 2 in 2 luni 270 de lei.Creatina imi va da o anumita forta si imi va umfla si muschii,iar dupa ce ma opresc din a o consuma voi devenii la fel? adica imi va scadea si forta castigata si volumul? Ce reprezinta efectul placebo?, Firme `necunoscute` le numesti asa doar pentru ca au suplimentele mai ieftine fata de megaprotein?, de ex creatina care doream sa o cumpar contine indulctior natural stevia, pe cand multe din suplimentele altor firme contin aspartam care este foarte toxic.Iar cu alimentatia piepturi de pui, fulgi ovaz, banane, iaurturi, fructe, legume etc consumate zilnic ar insemna peste 1000 lei lunar.

| immortalfaith a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Deci, ai zis bine ce rezultate am in doua luni
Rezultatele apar in ani cand vorbim de sala, 270 lei pe doua luni e putin, 13 zulle de masstech te costa 260 lei
Vointa e forta, creatina foarte putin te ajuta, daca iei creatina si dupa te lasi evident ai niste castiguri
Mai multa forta masa mai repede
Placebo e atunci cand iei o pastila care nu are niciun efect compozitional, dar tu stii ca e ketonal si iti trece durerea..si iti trece
Suplimente iei cand ajungi la un prag, ca sa l depasesti
Tu momentan pun pariu ca habar n ai ce inseamna un antrenament intensiv la sala..ramai pe mancare ca o sa cresti si fara suplimente

| BuLaNNNeL explică (pentru immortalfaith):

Ai dreptate sunt `mic in domeniu` nici nu practic sala, fac street workout. Nu stiu ce sa zic la partea cu mancarea tin evidenta de vreo 5 luni la alimente si cantar, am 1 luna in care iau 1 kg- 2.7kg cel mai mult si o luna in care iau 200-300g sau deloc sau si mai rau scad. in ultimul timp. Multumesc mult pentru timpul pierdut cu mine laughing La partea cu vointa. nu-mi va sta nimeni in cale rolling on the floor.