| Nookoo a întrebat:

Salut,

Fac sala de aproape 12 ani, de aproape 6 ani stagnez la forta fizica,am incercat multe combinatii de antrenament,greutati mari cu repetari putine,greutati mici si repetari multe,am schimbat exercitii,ordinea executiilor, mananc bine si dorm 7-8 pe noapte,nu stiu ce sa mai fac, in apogeu impingeam 95 de kg la piept,acum abia daca mai pot ridica 80, am 28 de ani si 91kg, any piece of advice? Multumesc

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

E cam ciudat sa faci sala de 12 ani si sa impingi 80 kg la piept. Cate repetari?
Incearca sa faci forta, sub 5 repetari, eventual chiar 1-2 cu greutate cat mai mare. Antreneaza-ti si umerii, tricepsii brahiali daca vrei sa cresti la impins la piept cu bara.

Mananci peste 3000 kcal si 150g proteine (de calitate, unde dulciurile si fast-food-ul reprezinta majoritatea)?

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

E posibil sa ai testosteronul scazut. Fa-ti o analiza, e ieftina, in jur de 30 RON.

| Nookoo explică (pentru aXy99):

E posibil sa fie testosteronul de vina, e ft ciudat ca dupa atatia ani de sala sa nu mi mai creasca forta, ba chiar sa dau inapoi, o sa mi fac niste investigatii, mersi.

| Nookoo explică (pentru aXy99):

Nu stiu daca mananc 3000 dar 2000kcal sigur(carne, branza, oua, cereale, iaurt).Pai dupa prima serie abia daca mai pot face 5 repetari, ultima serie o fac cu greutate mai mica ca nu mai pot face nici o repetare.

| aXy99 a răspuns (pentru Nookoo):

2000 kcal este deficit caloric. Un 2800 ti-ar trebui macar. Ar putea fi si asta un factor.

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce alimentatie ai? Ce inseamna CONCRET "mananc bine"?

concret = cate gr de proteine, cate gr de carbo complecsi, cate grame de carbo simpli, cate gr de grasimi sanatoate, etc. consumi pe zi

Fa antrenament tip strongman... nu culturism.

| Nookoo explică:

Alta parere va rog? vreo avizare medicala?

| aXy99 a răspuns (pentru Nookoo):

Ti-ai facut analize?

| Nookoo explică (pentru aXy99):

Salut,da le-am facut si nu reiese ca as avea deficit de testosteron...nu stiu ce sa mai cred..eu am inceput sa lucrez cu jumatate din greutatile cu care lucram in speranta ca o sa simt vreo schimbare..incerc 1 an asa...vad ca am pus 1 cm pe brate dar forta nu prea