| GoguDeFer a întrebat:

... Salut fratilor.
De curand am inceput sa observ ca imi este relativ greu sa ma " descurc " in viata de zi-cu-zi fiind. gras.
Am 163cm si am aproximativ 65kg, in clasa nu sunt cel mai bun la skandenberg dar fiind oarecum masiv (pentru ca nu am spate mic si burta de 1m latime, de fapt e cam invers, sunt mare in spate si. aproape la fel de mare in burta adica uitandu-te din spate) pot sa ridic toti copii din scoala, evident. pe rand, chiar si pe " colegu din a 7-a -aka- moby dick " care are 1.60 si vreo 70kg, se vede oricum diferenta dintre mine si el, e mult mai gras; dar asta nu e problema...
Marea mea intrebare este urmatoarea:
Tine neaparat de genetica daca vrei sa slabesti? Adica mama mea este foarte slaba si tata... a fost mereu gras.
Problema. Hai sa nu ne mai ascundem dupa deget, nu am bani sa imi cumpar tot felul de mancaruri pentru slabit, am genu' de familie care poate maxim sa se descurce in viata de zi-cu-zi daca intelegeti la ce ma refer. Parintii mei nu pot munci, adica muncesc oarecum. tata incearca sa se insanatoseasca si mama are grija sa-i schimbe pampersul, sa faca de mancare si sa-l hraneasca si pe el pentru ca nu se poate misca, acum nu am venit pe TPU sa imi plang de mila de situatia familiei mele; am vrut sa vedeti cum sta treaba ca sa nu veniti cu idei precum cumpara-ti oua, branza, piept de pui, piept de curcan, carne de vita, etc.
As putea cumpara si asta desigur. daca maicamea l-ar lasa pe tata fara pampersi si medicamente ceea ce e exclus efectiv din partea mea.
Deci. Ceva sugestii? am incercat si sa fac acel bodyweight workout dar nu da roade.

Răspuns Câştigător
| Neverrrrrr a răspuns:

Ai un metabolism destul de lent si arderea grasimilor tot lent se va face, pe acest canal ai putea gasi multe informati utile despre cum sa slabesti https://www.youtube.com/user/Angelfitnesss.
Ceea ce ai putea sa faci este sa continui sa faci exercitii acasa, sa mananci mai putin dar sa nu te infometezi, si sa mananci mai mult alimente de origine animala nu sa mananci putine dulciuri ci mai putin dar calitativ.Si cand spun calitativ nu ma refer la nu stiu ce fel de diete scumpe, piept de pui si somon afumat in fiecare zi, adica daca ai de ales acasa sau la scoala dintre ceva mai sanatos cu mai putine calori si ceva mai nesanatos cu mai multe calorii, stii ce sa alegi.Cresterea glicemiei datorata consumului de dulciuri incetineste slabitul.

6 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Problema ta poate fi de natura medicala, sau din simplul fapt ca mananci prea mult.Ai incercat pana acum sa mai dai jos manancand mai putin? Redu portiile la jumatate, apoi la sfert, nu mai manca dulciuri si vezi daca se observa vreo diferenta. Daca dupa o luna, mancand in acest fel nu vezi nici o diferenta, poate fi o dereglare hormonala si trebuie rezolvata medical.Lasa antrenamentul cu greutati pentru ca inaltimea nu te ajuta momentan si nu vrei sa stopezi cresterea, mai bine pune mana si alearga zilnic, cat poti tu si zilnic cu un metru mai mult.Chiar si simplu mers pe jos te poate ajuta daca o faci indeajuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa sport in natura si mananca putin. din pacate la unii oameni se vede si daca au baut un pahar cu apa. trebuie sa mananci putin si sanatos

| DovleacTurbat a răspuns:

Alege moderatia. Mai taie din paine, cartofi, fainoase, patiserii, etc. Ai rabdare, rezultatele nu vin peste noapte. La 65kg nu esti gras, esti mai plinut deoarece esti scund. Nu renunta la antrenamente, rezultatele vin greu DAR vor veni. Sunt persoane "hard-gaineri" pun extrem de greu pe ei, si crede-ma ca daca ai fii unu dintre ei si te-ai îndrăgosti de culturism, fitness, power lifting, etc ar fi un mare calvar/cosmar pentru tine acest lucru de a fi hard gainer happy. Persoanele slabe doresc sa se ingrase deoarece sunt complexați iar cei plinuti sa slabeasca. Sanatate tatalui tau.

| peperonies a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Nu exista hard-gaineri. exista oameni cu asteptari foarte mari pentru munca foarte putina.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru peperonies):

laughing Frumos spus.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Incepe prin a-ti acorda mai multa incredere si prin a te aprecia mai mult. Si daca esti mai slab, problemele tale la fel vor fi, la fel de greu te vei descurca...doar cu cateva kg mai putin. Nu te schimba asta ca om, asa ca capul sus!
daca nu iti permiti un regim, redu pur si simplu din portiile pe care le consumi. Foloseste o farfurioara mai mica cand te asezi la masa, mananca incet si bea multa apa pe parcursul zile.
Cand esti stresat, gandit, nu te refugia in mancare! refugiaza-te in sport! iesi la alergat, incearca acasa programe de pe Youtube, cauta-ti orice alta pasiune care te tine departe de frigider.