| LeganzaMoonwalker a întrebat:

Salut lume!

Ce varsta considerati ca este destul de mare pentru un abonament la sala? Am 14 ani si momentan ma bazez pe ganterele de acasa, dar cred ca as avea nevoie de mai mult de atat. Stiu ca nu trebuie sa ridic greutati deasupra capului sau sa ridic o greutate prea mare, ca imi tasez coloana si nu mai cresc in inaltime.
Sfaturi? E ok la 14 ani? De ce sa nu ma apropii?

Funda, voturi, televizoare, ucraina, ce vreti voi

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este recomandat sa mergi de la aceasta varsta la sala, deoarece esti inca in crestere. Poti incepe cu lucruri usoare, cu sport de exemplu ( genoflexiuni, flotari, abdomene, tractiuni ) Pana la varsta de 16 ani, nu ar trebui sa calci pragul salii, asta daca stii ce e mai bine pentru organismul tau si dezvoltarea acestuia. Nu te grabi.

| grechita a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar trebui sa faci mai intai un sport, nu sa te apuci de sala.Sa incepi usor, daca vezi ca este ok pe la 15-16 ani ai putea sa mergi la sala. Sper ca te-am ajutat.