| Marius1902 a întrebat:

M-am apucat de 2 luni de sala și încă sunt nedumerit în ceea ce privește tipul somatic. Nu sunt sigur dacă ma aflu în categoria ectomorfilor sau cea a mezomorfilor.Am 1.82 și 70 de kg (înalt și destul de slăbuț). În aceste 2 luni de sala am pus 3kg (aveam 67 înainte sa ma apuc), iar diferențele se vad și sunt mulțumit de asta. Ideea e ca în ciuda fizicului meu, care ușor, ușor pare sa nu mai fie chiar de ectomorf, citisem ca ectomorfii pun foarte greu kg pe ei și implicit și masa musculara. La mine nu e chiar asa, pun destul de repede. Dacă mănânc mai mult într-o zi, seara deja se vede la cantar. Ca și suplimente, iau doar proteine. Aștept răspunsuri! Mulțumesc.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

. Dacă mănânc mai mult într o zi, seara deja se vede la cantar = nu dimineata te cantaresti si dimineata, daca vrei sa afli exact cate kg ai faci astfel, timp de 24 de ore nu consumi absolut nimic, astfel glucoza din masa musculara va fi consumata, in respectiva zi bei doar 2 cani de ceai verde atat, iti notezi cate grame au si apoi te cantaresti dimineata dupa cele 24 de infometare, iti va da greutatea exacta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te iei după tot ce citești ajungi la capela mortuară repede.

| Catrice a răspuns:

Uh-huh... cântărirea se face dimineața înainte de masa, nu seara după toate mesele.

Răspuns utilizator avertizat